تماس جهت مشاوره

۰۲۱-۴۴۰۹۳۶۷۶

آشنایی با نقش آنتی اسکالانت در تصفیه آب اسمز معکوس

آنتی اسکالانت یک ماده شیمیایی بوده که در دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس  ضروری و به عنوان یک جزء جدایی ناپذیر در نگهداری و افزایش طول عمر فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی شناخته می شود. آنتی اسکالانت‌ها بر اساس مواد تشکیل دهنده خود، کار کنترل تشکیل رسوب کربنات کلسیم در شرایط LSI و S & DSI مثبت و کنترل تشکیل سایر رسوبات (سولفات ها ، فلوئورید ، سیلیس و …) در شرایط SR را بر روی ممبرین‌های تصفیه آب اسمز معکوس بر عهده دارند. نقش آنتی اسکالانت در تصفیه آب اسمز معکوس یکی از ویژگی‌های این ماده محسوب می‌شود. 

قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی
برای اطلاعات بیشتر در مورد قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی کلیک کنید
پاکاب

نقش آنتی اسکالانت در تصفیه آب اسمز معکوس

راه حلی که به منظور رفع معضل گرفتگی ممبران ارائه شده، استفاده از ماده ضد رسوب  آنتی اسکالانت در سیستم است. آنتی اسکالانت را اصطلاحا ضد رسوب ممبران نیز می‌گویند. زیرا به طور گسترده‌ای برای جلوگیری از گرفتگی روزنه‌های فیلتر ممبران به تصفیه آب صنعتی استفاده می‌شود. استفاده از این مواد ضد رسوب نیازمند توجه است. زیرا چنانچه به مقدار بیش از حد مجاز به سیستم تزریق شود؛ نه تنها در رفع گرفتگی‌های ممبران موثر نخواهد بود بلکه مشکلات بیش‌تری در سیستم تصفیه آب صنعتی به وجود می‌آورد. از جمله برندهای معروف آنتی اسکالانت می‌توان به آنتی اسکالانت فلوکن 260،  آنتی اسکالانت جنسیس، و آنتی اسکالانت توچال شیمی اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم نقش آنتی اسکالانت در تصفیه آب اسمز معکوس را بررسی کنیم.

آنتی اسکالانت

مزیت استفاده از آنتی اسکالانت در تصفیه آب اسمز معکوس

 • نقش آنتی اسکالانت در تصفیه آب اسمز معکوس به گونه‌ای است که باعث بهینه سازی بازیافت می‌شود.
 • از سطوح غشاء محافظت می‌کند.
 • میزان فساد زیستی از طریق اثر بخشی را کاهش می‌دهد.
 • به دلیل مایع بودن، استفاده از آن نیز آسان است.
 • پایداری عملکرد سیستم
 • با محیط زیست سازگار است.

معایب استفاده از آنتی اسکالانت نامرغوب

در پروسه تعمیر و نگهداری از دستگاه تصفیه آب صنعتی ، استفاده از یک آنتی اسکالانت مناسب برای جلوگیری از رسوب‌گذاری و رفع فولینگ فیلتر ممبران ضروری است. بنابراین  انتخاب آنتی اسکالانت اسیدی یا بازی و جنس آن باید با توجه به آنالیز کامل آب ورودی، عملکرد سیستم و نوع رسوب تشکیل شده بر غشای ممبران صورت گیرد. این آنالیز کامل از آب ورودی به معنای اندازه گیری TDS، مقدار سولفات، قلیائیت آب و سختی کل یا TH آن است.باید دقت داشت که چنانچه از آنتی اسکالانت نامرغوب استفاده شود. نه تنها سبب رفع گرفتگی فیلترهای ممبران نخواهد شد؛ بلکه باعث ایجاد مشکلات جدی در سیستم تصفیه آب نیز می‌شود که شامل موارد زیر است:

 • باعث افزایش فشار بر روی پمپ طبقاتی و در نهایت خرابی آن می‌شود.
 • موجب مصرف انرژی بیش‌ترمی‌شود.
 • مقدار املاح و TDS آب خروجی را افزایش می‌دهد.
 • موجب افزایش مکرر شستشوی ممبران و کاهش عمر مفید آن می‌شود.

معایب استفاده از آنتی اسکالانت نامرغوب

مهم‌ ترین کاربردهای آنتی اسکالانت در تصفیه آب اسمز معکوس

آنتی اسکالانت‌ها کاربردهای وسیعی در صنعت تصفیه فاضلاب و آب داشته و اگر این ضد رسوب متناسب با واحد تصفیه آب صنعتی مورد نظر انتخاب شود؛ موجب رفع فولینگ فیلترهای ممبران و بهبود عملکرد دستگاه می‌شود. نقش آنتی اسکالانت در تصفیه آب اسمز معکوس شامل:

 • در سیستم های RO و UF با قابلیت بازدارندگی بالا استفاده می‌شود.
 • استفاده در دستگاه آب شیرین کن صنعتی و نیمه صنعتی
 • اسفاده در سیستم‌های خنک کننده آب (برج های خنک کننده)
 • قابل استفاده در دستگاه اولترا فیلتراسیون
 • قابل استفاده در دیگ‌های بخار و سیستم‌های حرارتی
 • قابل استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی برای جلوگیری از تشکیل رسوب

ترکیبات آنتی اسکالانت

فرمول شیمیایی آنتی اسکالانت‌ها براساس انواع آن‌ها که پلیمرهایی بر پایه آکریلیک اسید (Acrylic acid polymers) یا ارگانوفسفات (Organophosphatess) می‌باشند؛ متفاوت است. بنابراین نقش آنتی اسکالانت در تصفیه آب اسمز معکوس نیز بر اساس ترکیبات سازنده آن، متفاوت می‌باشد.

دلایل استفاده از آنتی اسکالانت در تصفیه آب اسمز معکوس

آنتی اسکالانت در حقیقت ضد رسوبی با ترکیباتی موثر هستند که از تشکیل رسوب نمک‌های معدنی در آب جلوگیری می‌کنند. این ضد رسوب ممبران دارای کاربرد وسیعی در صنعت تصفیه آب و فاضلاب بوده که بیش‌ترین کاربرد آن در تصفیه آب صنعتی و به منظور جلوگیری از رسوب گذاری روی فیلتر ممبران می‌باشد. هرچند آنتی اسکالانت‌ها از نظر نوع مواد سازنده خود، به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. اما همه آن‌ها با قدرت بالایی از تشکیل رسوب کلسیم کربنات بر سطح غشا جلوگیری می‌کنند.

اهمیت نقش آنتی اسکالانت در تصفیه آب اسمز معکوس بسیار زیاد بوده، در غیر این صورت فیلتر ممبران در مدت کوتاهی دچار رسوب گرفتگی و فولینگ شده و کارایی خود را در تصفیه آب را از دست می‌دهد. این ماده ضد رسوب ممبران با بازده بالایی که دارد از تشکیل رسوب بر غشای ممبران دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس با آب‌های مختلف (نظیر آب لب شور یا چاه، آب دریا، آب حاوی سیلیکا یا سولفات بالا) ممانعت می‌کند. بنابراین استفاده از آنتی اسکالانت در سیستم تصفیه آب اسمز معکوس امری بسیار ضروری است. بنابراین در صورت بررسی قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی و خرید آن، خرید آنتی اسکالانت مناسب را نیز فراموش نکنید.

آب‌های طبیعی معمولا حاوی غلظت‌های بالایی از یون‌های کلسیم، بی‌کربنات و سولفات بوده که در فرایند تصفیه آب به آسانی می‌توانند تشکیل رسوب دهند. نمک‌های معدنی  که معمولا در رسوب گذاری بر سطح غشای ممبران نقش دارند؛ شامل کلسیم کربنات (CaCo3)، کلسیم سولفات (CaSo4)، باریم سولفات (BaSo4) و استرانیوم سولفات (SrSo4) می‌باشند. همچنین مواد رسوب زدای غیرمتداول دیگری که موجب فولینگ یا گرفتگی غشای فیلترها می‌شوند؛ ترکیبابی شامل کلسیم فسفات (CaPo4) و کلسیم فلوراید (CaF2) هستند. این ترکیبات هنگامی که در آب به اشباع خود برسند؛ باعث ایجاد ذرات متبلور و کریستال مانندی بر سطح غشای فیلتر ممبران صنعتی می‌شوند.

دلایل استفاده از آنتی اسکالانت در تصفیه آب اسمز معکوس

بنابراین اگر این مشکل در مراحل ابتدایی برطرف نشود؛ پس از گذشت  مدت زمان کوتاه، موجب کاهش شار عبوری، کاهش بازده و افزایش هزینه‌های عملیاتی سیستم می‌شود که در این زمان با توجه به نوع ترکیبات رسوبی تشکیل شده و میزان تجمع آن‌ها، می‌تواند متفاوت باشد. راه حل مطلوبی که معمولا برای این معضل ارائه می‌شود؛ استفاده از آنتی اسکالانت است. به حدی که می توان آنتی اسکالانت را ضروری‌ترین ماده شیمیایی دانست که در فرایند تصفیه آب صنعتی به کار می رود.

موارد ایمنی آنتی اسکالانت (MSDS) در تصفیه آب اسمز معکوس

 • آنتی اسکالانت برای پوست و چشم مضر بوده و تا حد امکان از تماس آن‌ها با بدن خودداری کنید.
 • حتما در هنگام کار با آنتی اسکالانت از دستکش، عینک و لباس کار ایمنی مناسب استفاده کنید.
 • به دور از مواد غذایی و دیگر مواد حساس نگهداری شود.
 • در محیط‌هایی با دمای متوسط و خشک، تهویه مناسب و دور از نور خورشید نگهداری شود.
 • غیرقابل اشتعال و غیر قابل انفجار است.

توجه شود که در “نقش آنتی اسکالانت در تصفیه آب اسمز معکوس” باید مراقب کیفیت و مرغوبیت محصول مورد نظر باشیم.

کلام آخر

خرید آنتی اسکالانت از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر به درستی انجام نشود؛ می‌تواند باعث رسوب گذاری بیش‌تر بر سطح ممبران شود. علاوه بر این، سازگاری آنتی اسکالانت انتخاب شده با فیلتر ممبران دستگاه  نیز مهم است. زیرا چنانچه از ضد رسوب ناسازگار با ممبران استفاده شود؛ منجر به ایجاد گرفتگی و فولینگ بر سطح آن خواهد شد.

 قیمت آنتی اسکالانت نیز تحت تاثیر عوامل گوناگونی مانند برند سازنده و ترکیبات تشکیل دهنده قرار دارد. برای مشاهده قیمت و مشاوره خرید و همچنین قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی می‌توانید با کارشناسان ما گفتگو کنید تا بتوانید با آگاهی و دقت کامل، بهترین برند را انتخاب کنید. با توجه به نقش آنتی اسکالانت در تصفیه آب اسمز معکوس باید به سازگاری دستگاه و آنتی اسکالانت مورد نظر توجه کنید.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter