تماس جهت مشاوره

۰۲۱-۴۴۰۹۳۶۷۶

معرفی انواع آب های آشامیدنی

آب آشامیدنی در واقع آبی با کیفیت مناسب می‌باشد که بتوان آن را بدون اثر منفی کوتاه مدت یا بلند مدت، آشامید. در اغلب کشور‌های توسعه یافته و برخی از کشور‌های در حال توسعه، از راه سامانه لوله‌کشی، آب آشامیدنی به خانه‌ها رسانده می‌شود که کمتر از ۵ درصد این آب، صرف آشامیدن می‌شود. اما در عین حال در بسیاری از نقاط جهان دسترسی به آب آشامیدنی راحت و ارزان نمی‌باشد. در این مناطق بیشتر افراد از آب‌هایی که دارای میکروب و آلودگی هستند، یا به سبب داشتن املاح و ذرات بیش از حد در طولانی مدت خطرآفرین هستن، استفاده می‌کنند. در ادامه به معرفی انواع آب‌ های آشامیدنی می‌پردازیم.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم؟

drinking water
دستگاه اولترا فیلتراسیون
برای اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه اولترا فیلتراسیون کلیک کنید
پاکاب

آب لوله ‌کشی

یکی از انواع آب های آشامیدنی آب لوله‌کشی یا همان آب شیر است. این آب را می‌توان در هر جایی پیدا کرد و به راحتی قابل دسترسی می‌باشد. این نوع آب در خانه مصارف زیادی داشته و برای مصارف مختلفی از شستشو دست تا پختن غذا کاربرد دارد.

جوانب مثبت

اگر چه بسیاری از افراد معتقدند که آب لوله‌کشی برای نوشیدن خیلی مناسب نمی‌باشد و حتی ممکن است ضرر داشته باشد، اما این آب توسط دستگاه‌های تصفیه مختلفی مانند دستگاه تصفیه آب صنعتی یا دستگاه آب شیرین کن صنعتی ، دستگاه اولترا فیلتراسیون و… به خوبی تصفیه شده و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. علاوه بر آن، آب لوله‌کشی بسیار ارزان‌تر و به صرفه‌تر از انواع آب معدنی می‌باشد که ممکن است برخی از آن‌ها برای ما فایده‌ای نداشته باشند.

جوانب منفی

در حالی که مقرراتی وجود دارد که از آلودگی سایر مواد مضر به منبع آب جلوگیری می‌کند، اما گاهی این کار به دلیل وجود کارخانه‌ها و پساب آن‌ها در نزدیکی محل گذر لوله‌کشی‌های آب، انجام نمی‌شود. علاوه بر این، طبق تحقیقات، ذرات پلاستیک موجود در منابع آب لوله‌کشی، در سراسر جهان وجود دارد. منابع آب عمومی همچنین می‌توانند شامل بقایای سموم دفع آلومینیوم، آفات و سایر مواد آلاینده باشند. اگر نگران این موضوع هستید می‌توانید از دستگاه تصفیه آب استفاده کنید، جهت اطلاع از قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی ، دستگاه‌های تصفیه آب خانگی و… به مراکز فروش مراجعه نمایید. دستگاه RO صنعتی دستگاهی مهم در فرآیند تصفیه است.

آب لوله ‌کشی

همه چیز درباره انواع آب های آشامیدنی

آب معدنی

از دیگر انواع آب های آشامیدنی  آب معدنی می باشد. همانطور که از نامش مشخص است، از چشمه‌های معدنی به دست می‌آید و سرشار از مواد معدنی از جمله گوگرد، کلسیم و منیزیم می‌باشد. هر سه این مواد معدنی برای سلامتی بدن بسیار مفید می‌باشد.

جوانب مثبت

آب معدنی در واقع فوائد زیادی برای سلامتی بدن دارد، زیرا آب معدنی شامل مواد معدنی است که بدن خود به خود قادر به تأمین آن‌ها نمی‌باشد. همچنین آب معدنی به هضم بهتر غذا در دستگاه گوارش کمک می‌کند. و بسیاری از افراد طعم آن را نسبت به آب لوله‌کشی بیشتر دوست دارند.

جوانب منفی

هزینه آب معدنی، یکی از اصلی‌ترین نکات منفی در مورد آن است، مخصوصاً زمانی که با شیر آب مقایسه می‌شود. بسیاری از مواد معدنی در این نوع آب را با استفاده از یک رژیم غذایی سالم و متنوع نیز، می‌توان به دست آورد. همچنین بطری‌های پلاستیکی یکبار مصرف آب معدنی، مضرات بسیار زیادی برای طبیعت دارد.

آب معدنی

آب چشمه یا یخچال‌های طبیعی

در انواع آب های آشامیدنی بطری شکل، ادعا می‌شود که آب درون آن‌ها از چشمه یا یخچال‌های طبیعی می‌باشد و از این منابع، بطری‌ها پر می‌شوند.

جوانب مثبت

آب‌های چشمه یا یخچال‌های طبیعی از نظر تئوری، باید نسبتاً تمیز و عاری از سموم باشند. همچنین حاوی بسیاری از مواد معدنی مفید مانند مواد معدنی موجود در آب معدنی می‌باشد.

جوانب منفی

قیمت بالای این آب‌ها به ویژه در مقایسه با آب شیر، یکی از معایب این آب‌ها می‌باشند. علاوه بر آن برخی از این آب‌ها خام، آزمایش نشده و تصفیه نشده هستند که همین امر می‌تواند خطرات بالقوه‌ای را برای سلامتی افراد داشته باشد.

آب گازدار یا سودا

در انواع آب های آشامیدنی مانند آب‌ های گاز دار یا سودا، گاز کربن دی اکسید با فشار به آب تزریق می‌شود و به آب گاز دار تبدیل می‌شود.

جوانب مثبت

طعم آب گازدار دارای تفاوتی نسبت به آب معمولی می‌باشد که همین موضوع آن را به یک نوشیدنی خاص بدون قند و شیرین‌کننده مصنوعی تبدیل کرده است. البته در بسیاری از نقاط آب گازدار شیرین شده نیز وجود دارد و همچنین برخی از آب‌های گازدار با آب معدنی تهیه می‌شوند. این حرکت سبب می‌شود مزایای آب معدنی را دارا باشند.

جوانب منفی

آب گاز دار نسبت به سایر آب‌ها همچون آب لوله‌کشی و بعضی دیگر از انواع آب‌ها، گران‌تر است. در حالی که ممکن است برخی از مواد معدنی در آب گاز دار در حدی نباشند که برای سلامتی تفاوت چشم‌گیری داشته باشد.

آب گازدار یا سودا

آب مقطر

از دیگر انواع آب های آشامیدنی میتوان به آب مقطر اشاره کرد. آب مقطر آبی است که بخار حاصل از جوشانده شدن آب را جمع‌آوری کرده و دوباره به حالت مایع در می‌آورند.

جوانب مثبت

در جایی که آب لوله‌کشی آلوده باشد یا در دسترس نباشد، آب مقطر بهترین گزینه می‌باشد.

جوانب منفی

این آب فاقد ویتأمین یا مواد معدنی می‌باشد پس هیچ فایده‌ای برای بدن انسان نخواهد داشت.

آب خالص یا تصفیه شده

در “انواع آب های آشامیدنی” آب خالص معمولاً از آب‌های زیرزمینی یا آب شیر تأمین می‌شود در نتیجه در فرآیند‌های پاک‌سازی مواد مضر مانند قارچ‌ها، باکتری‌ها و انگل‌ها از آب جدا می‌شوند. در نتیجه آب خالص، بی‌خطر و سالم است.

جوانب مثبت

اگر منبع آب شیر آلوده باشد، نوشیدن این آب مانند آب مقطر می‌تواند گزینه خوبی باشد.

جوانب منفی

به دلیل جدا‌سازی عوامل مضر در آب، امکان جدا شدن برخی از مواد مفید مانند فلوراید از آب شیر وجود دارد. علاوه بر آن خرید آب خالص یا نصب سیستم تصفیه خانگی برای آب خالص ممکن است هزینه‌ بر باشد.

آب طعم دار (دتاکس واتر)

از دیگر شکل های آب آشامیدنی آب طعم دار آبی است که با استفاده از قند یا شیرین‌ کننده‌ های مصنوعی، آن را شیرین می‌کنند و حاوی طعم دهنده‌های طبیعی یا مصنوعی می‌باشد.

جوانب مثبت

آب با مزه و طعم می‌تواند جایگزین خوشمزه‌ای برای آب ساده باشد که باعث سهولت در نوشیدن مقدار زیادی از آن می‌شود. همچنین طعم‌های متفاوت آن سبب ایجاد تنوع می‌شود.

جوانب منفی

غالبا این آب‌ها حاوی شکر یا شیرین‌کننده‌های مصنوعی می‌باشند که می‌توانند منجر به افزایش وزن و تأثیر منفی روی افراد دیابتی شود.

آب طعم دار (دتاکس واتر)

آب قلیایی

آب قلیایی PH بالاتری نسبت به آب شیر داشته و حاوی مواد قلیایی معدنی و پتانسیل اکسید است.

نکات مثبت

برخی از افراد بر این باورند که PH بالاتر این آب‌ها باعث خنثی کردن اسید در بدن، تأخیر در فرآیند پیری و همینطور پیشگیری از سرطان می‌شود که شواهد علمی کمی نیز در حمایت از این فرضیه موجود می‌باشد.

نکات منفی

به صورت کلی نوشیدن آب قلیایی سالم است اما ممکن است سبب کاهش اسید معده و در نتیجه کاهش توانایی معده در از بین بردن باکتری‌های مضر شود.

آب چاه

آب چاه مستقیم از زمین آمده و تصفیه نشده می‌باشد که خطرات زیادی را به همراه دارد.

جوانب مثبت

در حالی که بسیاری آب تصفیه نشده و خام را ترجیح می‌دهند و فواید زیادی برای سلامتی داشته، اما امکان دارد مزایای آن بیشتر از خطرات احتمالی آن نباشد.

جوانب منفی

از آن جایی که این آب تصفیه نشده است، احتمال آلودگی آن به ویژه از طریق عفونت‌ها باکتریایی و… زیاد می‌باشد.

 

سخن پایانی

اگر چه امکان دارد نتوانید تشخیص دهید که کدام آب برای مصرفتان مناسب است، اما به صورت کلی باید بهترین نوع را خودتان بیابید و با مصرف مداوم به مزایای آن پی ببرید. تا زمانی که آبی که می‌نوشید بی‌خطر و سالم باشد، باید روی این نکته تمرکز کنید که بدن خود را هیدراته نگه داشته و به صورت منظم آب کافی بنوشید.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter