Logo 20

فناوری اولترافیلتراسیون (UF) چیست و چه کاربردی دارد؟

در جواب اولترافیلتراسیون (UF) چیست باید دانست نوعی فیلتراسیون غشایی است که در آن نیرویی مانند فشار، باعث جدا شدن از طریق غشای نیمه تراوا می‌شوند. جامدات و املاح معلق با وزن مولکولی بالا در اصطلاح احتباس می‌شود. در حالی که آب و املاح با وزن مولکولی کم از غشای موجود در تراوا (فیلترات) عبور می‌کنند. اندازه منافذ غشای اولترافیلتراسیون در محدوده 0.01μm تا 0.05μm است که برای جداسازی، خالص‌سازی ماکرومولکول‌ها و مولکول‌های کوچک مناسب است.

دستگاه تصفیه آب صنعتی
برای اطلاعات بیشتر در مورد تصفیه آب صنعتی کلیک کنید
پاکاب

اولترافیلتراسیون (UF) چیست ؟

آیا می‌دانید دستگاه اولترافیلتراسیون (UF) چیست یک دستگاه آب شیرین کن صنعتی است که وظیفه آن جداسازی محلول بوده که در آن از یک غشای اولترافیلتراسیون به عنوان محیط فیلتر استفاده می‌شود و اختلاف فشار در دو طرف غشا به عنوان نیروی محرکه است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دستگاه تصفیه آب صنعتی ، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

اولترافیلتراسیون (UF) چیست ؟

مزیت  اولترافیلتراسیون (UF) چیست ؟

 • دستگاه اولترا فیلتراسیون دستگاهی با عمر طولانی است و نیازی به تعمیر و نگهداری بالایی ندارد. حتما می‌پرسید اصلی‌ترین کار دستگاه تصفیه آب

  اولترافیلتراسیون (UF) چیست می‌تواند آب گل‌آلود یا آلوده را تصفیه و ناخالصی‌های آن را حذف کرده و آب خالص را تحویل دهد. دستگاه تصفیه آب اولترافیلتراسیون حتما برایتان مفید خواهد بود و بیش‌ترین آب خالص ممکن را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 • یکی دیگر از مزایای دستگاه تصفیه آب اولترافیلتراسیون که اهمیت زیادی دارد این است که با برق بسیار کم یا بدون برق کار می‌کند. تجهیزات آن دارای راندمان فیلتراسیون بالا و اثر خوب است.
 • سیستم کارخانه اولترا فیلتراسیون دارای مصرف انرژی کم و چرخه تولید کوتاه است. در مقایسه با تجهیزات سنتی، تجهیزات دارای هزینه عملیاتی پایینی هستند که می‌تواند به طور موثر هزینه‌های تولید را کاهش دهد و مزایای اقتصادی را بهبود ببخشد.
 • این سیستم دارای طراحی پیشرفته، درجه بالایی از یکپارچگی، ساختار فشرده، فضای کف کوچک، بهره‌برداری و نگهداری آسان است.
 • سیستم کنترل کارخانه اولتر فیلتراسیون را می‌توان با توجه به نیازهای ویژه کاربر شخصی‌سازی کرد. فناوری اولترافیلتراسیون قادر است در 50% کم‌تر نسبت به فرآیندهای قدیمی کار بیش‌تر انجام دهد.
 • واحدهای فلوئنس UF مستقل از جنس استنلس استیل برای مصارف مختلف، مانند پیش تصفیه اسمز معکوس (RO)، شفاف‌سازی آب‌های سطحی، تصفیه آب‌های زیرزمینی با SDI بالا، پیش تصفیه آب دریا، حذف آرسنیک، تصفیه اولیه و ثانویه پساب‌ها در دسترس هستند.

همچنین شما می توانید جهت اطلاعات بیشتر درباره ی مزیت های اولترافیلتراسیون و همچنین مواردی مثل قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی با کارشناسان ما در شرکت پاکاب فراز مهر در تماس باشید.

مزیت  اولترافیلتراسیون (UF) چیست ؟

کاربرد مزیت  اولترافیلتراسیون (UF) چیست ؟

آیا می‌دانید کار اولترافیلتراسیون (UF) چیست در بسیاری از صنایع برای تصفیه انواع آب استفاده می‌شود. اولترافیلترها برای استفاده از سیستم‌های اولترافیلتراسیون صنعتی در مقیاس بزرگ برای بهره‌مندی از انواع مختلف آب و مایعات استفاده می‌شوند. سیستم‌های اولترافیلتراسیون از جمله در صنایع لبنی، بیوتکنولوژی، دارویی، مواد غذایی و آشامیدنی، تصفیه آب آشامیدنی، احیای آبوفیلتراسیون استخر استفاده می‌شوند. اما برای فضاهای کشاورزی و غیره شما باید به دنبال دستگاه های دیگری باشید که می توانید لیست قیمت آب شیرین کن کشاورزی را از ما بخواهید و همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر نیز با ما تماس بگیرید.

UF  می‌تواند به عنوان یک پیش تصفیه قبل از نانوفیلتراسیون (NF)و اسمز معکوس (RO) استفاده شود. فرآیندهای فیلتراسیون پیش از خرید از غشاهای NF یا RO حساس‌تر محافظت می‌کند تا طول عمر آن‌ها را افزایش و خطرات آن را کاهش دهد. اولترافیلتراسیون، به عنوان پیش خرید در تهیه آب آشامیدنی بسیار مناسب است و خواص بسیار خوبی از بین بردن مواد معلق و باکتری‌ها دارد. علاوه بر این، UF در موارد زیر اجرا می‌شود:

 • صنایع لبنی
 • صنایع غذایی
 • صنایع فلزی (جداسازی امولسیون روغن/آب)
 • صنعت نساجی
 • صنعت داروسازی
 • صنایع شیمیایی

تفاوت بین نانوفیلتراسیون و  اولترافیلتراسیون (UF) چیست ؟

اولترافیلتر محدوده فیلتراسیون قبل از نانوفیلتراسیون است. این‌ها فناوری‌های بسیار مشابه هستند؛ اما تفاوت‌هایی بین آنها وجود دارد. اولترافیلتر و نانوفیلتراسیون هر دو در بسیاری از صنایع برای درمان انواع مختلف آب استفاده می‌شوند. تفاوت اصلی بین دو روش فیلتراسیون در انتخاب غشاء نهفته است که اندازه ذرات را کنترل می‌کند.

 ساختار اندازه منافذ غشاء گزینش پذیری را تعیین می‌کند. اندازه منافذ UF در محدوده 0.01 تا 0.1 میکرون و NF دارای اندازه منافذ 0.001 تا 0.01 میکرون است. از آنجایی که غشاهای UF دارای منافذ بزرگتری نسبت به غشاهای NF هستند، معمولا به فشار و مقدار انرژی کم‌تری نیاز دارند. در بخش بعدی با قیمت دستگاه اسمز معکوس آشنا می شوید. همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر در این زمینه و همچنین قیمت دستگاه RO می توانید با کارشناسان ما در پاکاب فراز مهر در تماس باشید.

 تفاوت بین نانوفیلتراسیون و  اولترافیلتراسیون (UF) چیست ؟

قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی

دستگاه اسمز معکوس یک فناوری برای حذف اکثریت بسیاری از آلاینده‌ها از آب با فشار دادن آب تحت فشار از طریق یک غشای نیمه تراوا استفاده می‌شود. اسمز نوعی پدیده طبیعی و مهم‌ترین فرآیند در طبیعت محسوب می‌شود.  این فرآیندی است که در آن یک محلول نمک ضعیف تر به انتقال به محلول نمکی قوی است. نمونه‌هایی از اسمز زمانی است که گیاه آب را از خاک جذب می‌کند و کلیه‌های ما آب را از خون ما جذب می‌کنند.  

نیمه تراوا غشایی است که به برخی از اتم‌ها یا مولکول‌ها اجازه عبور می‌دهد اما برخی دیگر را نمی‌دهند. یک مثال ساده درب صفحه نمایش است. این اجازه می‌دهد تا مولکول‌های هوا از آن عبور کنند. در حالی که اسمز به طور طبیعی بدون نیاز به انرژی رخ می‌دهد، برای معکوس کردن اسمز باید انرژی را به محلول نمکی بیش‌تر اعمال کنید.

 غشای اسمز معکوس یک غشای نیمه‌تراوا است که اجازه عبور مولکول‌های آب را می‌دهد. اما اکثر نمک‌های محلول، مواد آلی، باکتری‌ها و تب‌ها را نمی‌دهند. با این، شما باید با اعمال فشاری بیشتر از فشار اسمزی طبیعی، آب را از طریق غشای اسمز معکوس فشار دهید تا در این روند، آب را با نمک زدایی (غیر معدنی یا دیونیزه کردن) کنید، و در عین حال مانع از عبور اکثریت آلاینده‌ها شوید. برای اطلاع از قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی باید به صفحه محصولات وبسایت ما مراجعه کنید. همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه RO صنعتی و سایر دستگاه های مورد نیاز برای شیرین کردن آب می توانید با کارشناسان ما در پاکاب فراز مهر تماس بگیرید.

اسمز معکوس چه آلاینده‌هایی را از آب پاک می‌کند؟

اسمز معکوس تا بیش از 99 درصد نمک‌های محلول (یون)، ذرات، کلوئیدها، مواد آلی، باکتری‌ها و پیروژن‌ها را از آب تغذیه حذف می‌کند. یک غشای RO آلاینده را بر اساس اندازه و بارهای آن‌ها دفع می‌کند. هر آلاینده ای که وزن مولکولی آن بیش‌تر از 200 باشد، احتمالا توسط یک سیستم RO که به درستی کار می‌کند؛ می شود.

به عنوان مثال، یک یون سدیم فقط یک بار (تک مثالی) دارد و توسط غشای RO و همچنین کلسیم که دارای دو بار است دفع نمی شود. به همین ترتیب، به همین دلیل است که یک سیستم RO گازهایی مانند CO2 را به خوبی حذف نمی‌کند زیرا آنها در حالت محلول بسیار یونیزه (شارژ) حجم و وزن مولکولی بسیار کمی دارند. از آنجایی که یک سیستم RO گازها را حذف نمی‌کند، آب تراوش می‌تواند کم‌تر از سطح pH معمولی به سطح CO2 در آب تغذیه باشد. زیرا CO2 به اسید کربنیک تبدیل می‌شود.

اسمز معکوس در تصفیه آب‌های لب شور، سطحی و زیرزمینی برای کاربردهای جریان بزرگ و کوچک بسیار دقیق است. از نمونه‌های صنایعی که از آب RO استفاده می‌کنند؛ شامل داروسازی، آب خوراک دیگ بخار، غذا و نوشیدنی، تکمیل فلزات و ساخت نیمه‌رسانا می‌شود.

کلام آخر اولترافیلتراسیون (UF) چیست

بهره‌برداری پایدار از منابع آب، پشتوانه توسعه پایدار اقتصاد و جامعه است. در سال‌های اخیر، با کمبود روزافزون منابع آب در فرآیند توسعه اقتصادی، انواع فن‌آوری‌های جدید، بهبود یافته و بسیار کارآمد تصفیه آب ظهور کرده‌اند. با این حال، فناوری اولترافیلتراسیون به دلیل ویژگی‌هایی مانند مصرف انرژی پایین، ساختار ساده، اشغال زمین کم‌تر، بهره‌برداری راحت و آسان‌تر شدن اتوماسیون و غیره پتانسیل بالایی در زمینه‌های مختلف تصفیه آب نشان داده و به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. بعد از خواندن این مطلب خواهید دانست که  “اولترافیلتراسیون (UF) چیست” ؟