تماس جهت مشاوره

۰۲۱-۴۴۰۹۳۶۷۶

بررسی تفاوت اسمز معکوس و فیلتراسیون

دستگاه تصفیه آب صنعتی نوعی فرآیند تصفیه آب از یک غشای نفوذپذیر برای جداسازی یون‌ها، مولکول‌های ناخواسته و ذرات بزرگ‌تر از آب آشامیدنی است. در واقع باید گفت اسمز معکوس یک فناوری است که برای حذف میزان بالایی از آلاینده‌های موجود در آب با فشار دادن از طریق یک غشای نیمه تراوا استفاده می‌کند. هدف این مقاله بررسی تفاوت اسمز معکوس و فیلتراسیون است. در ادامه مقاله توضیح مختصری درباره دستگاه اولترا فیلتراسیون می‌دهیم و تفاوت‌های این دو را بررسی می‌کنیم‌ تا شناخت بهتری از فناوری آن‌ها داشته‌ باشید.

بررسی تفاوت اسمز معکوس و فیلتراسیون
دستگاه تصفیه آب صنعتی
برای اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه تصفیه آب صنعتی کلیک کنید
پاکاب

روش فیلتراسیون چیست؟

در روش فیلتراسیون با یک روش تحلیلی، جداسازی جامد از مایع صورت می‌گیرد. این فرآیند به حذف مواد جامد در آب از طریق عبور آب از یک مانع کمک می‌کند که می‌تواند ذرات جامد را از طریق یک عملیات فیزیکی، مکانیکی یا بیولوژیکی نگه دارد. مانعی که برای فیلتراسیون استفاده می‌کنیم؛ “فیلتر” است. معمولا از یک کاغذ صافی برای روش فیلتراسیون استفاده می‌شود. در دستگاه اولترا فیلتراسیون نیز از همین روش استفاده می شود.

در نهایت باید گفت فیلتراسیون آب فرآیند حذف یا کاهش غلظت ذرات معلق از جمله ذرات معلق ، انگل‌ها، باکتری‌ها، جلبک‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها و همچنین سایر آلاینده‌های شیمیایی و بیولوژیکی موجود در آب خالص برای تولید آب سالم و بهداشتی است. استفاده از این روش در جاهایی مانند برنامه‌های کاربردی نوشیدن، پزشکی و غیره است. در ادامه قصد داریم تفاوت اسمز معکوس و فیلتراسیون را بیان کنیم:

همه چیز درباره تفاوت اسمز معکوس و فیلتراسیون

امروزه نیاز به دستگاه آب شیرین کن صنعتی بسیار ضروری شده است‌. مهم‌ترین دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاه اسمز معکوس است که وظیفه حذف تمام آلاینده‌ها و ناخالصی‌ها را از آب دارد. قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی نسبت به دیگر سیستم‌های تصفیه آب بسیار مقرون به صرفه است. اسمز  معکوس خالص‌ترین آب را برای آشامیدن و پخت و پز ایجاد می‌کند و حدود 97 درصد از تمام آلاینده‌های آب را از بین می‌برد. به همین دلیل است که بسیاری از رستوران‌ها و مشاغلی که به تامین آب خالص در اختیار مشتریان نیاز دارند؛ از سیستم‌های اسمز معکوس استفاده می‌کنند.

همه چیز درباره تفاوت اسمز معکوس و فیلتراسیون

تفاوت اسمز معکوس و فیلتراسیون

محیطی برای جداسازی

مهم‌ترین تفاوت‌ اسمز معکوس و فیلتراسیون در این است که فیلتراسیون از یک محیط فیلتر برای جداسازی استفاده می‌کند. در حالی که اسمز معکوس از یک غشای تا حدی نفوذپذیر برای فرآیند جداسازی استفاده می‌کند.

کاربرد غشاها

در سیستم اسمز معکوس ما می‌توانیم از اسمز معکوس هم برای فرآیندهای صنعتی و هم برای ساخت بطری‌های آب قابل حمل استفاده کنیم. در طی این فرآیند، در حالی که آب خالص از غشاء عبور می‌کند؛ در سمت تحت فشار غشاء تا حدی نفوذپذیر باقی می‌ماند. غشاء انتخابی است. زیرا اجازه نمی‌دهد ذرات یا یون‌های بزرگ از منافذ عبور کنند. در حالی که غشا اجازه می‌دهد ذرات کوچک آزادانه رد می‌شوند. اما درباره فیلتراسیون باید گفت فیلتراسیون یک روش تحلیلی برای جداسازی جامد از مایع است. اسمز معکوس روشی برای تصفیه آب است که از غشای تا حدی نفوذپذیر استفاده می‌کند.

حذف رسوبات

آب معمولی به طور فیزیکی ذرات کثیفی و رسوبی را از آب تا حدود یک میکرون پاک می‌کند. اما مواد شیمیایی محلول را حذف نمی‌کند. اسمز معکوس از یک غشای پلیمری استفاده می‌کند که تا سطح مولکولی فیلتر می‌شود. همچنین مواد شیمیایی محلول و نمک‌هایی را که فیلتر معمولی نمی‌تواند حذف کند؛ از بین می‌برد.

عبور آب و ذرات از فیلتر

دیگر تفاوت اسمز معکوس و فیلتراسیون در این است که در فیلتراسیون، تمام آب از فیلتر عبور می‌کند و ذرات در فیلتر یا سطح آن جمع می‌شوند و در نهایت فیلتر را مسدود می‌کنند. اما در اسمز معکوس به جای اینکه تمام آب از طریق غشا جریان یابد؛ آب در سراسر سطح غشا جریان دارد. آب خالص از غشاء عبور می‌کند و از آنجایی که مقداری از آب تغذیه باقیمانده در سطح غشا جریان می‌یابد، ناخالصی‌ها را از سطح غشاء دور کرده و به سمت زهکش می‌رود. این باعث می‌شود که سطح غشاء اسمز معکوس به طور مداوم عاری از آلودگی‌ها باشد. این امر طول عمر غشاء اسمز را تا حد زیادی افزایش می‌دهد و خلوص آب فیلتر شده را تضمین می‌کند که وجه تمایز فیلتراسیون و اسمز معکوس می باشد.

مکانیسم جریان سیالات

به طور کلی، تفاوت اسمز معکوس و فیلتراسیون در مکانیسم جریان سیال متفاوت است. در فرآیند اسمز معکوس، جریان سیال از طریق غشایی که تا حدی قابل نفوذ است؛ رخ می‌دهد. اما در فرآیند فیلتراسیون از یک محیط فیلتراسیون استفاده می‌کنیم. بنابراین باید گفت اصلی‌ترین تفاوت بین اسمز معکوس و فیلتراسیون در این است که فیلتراسیون از یک محیط فیلتر برای جداسازی استفاده می‌کند. در حالی که اسمز معکوس از یک غشای تا حدی نفوذپذیر برای فرآیند جداسازی استفاده می‌کند. خلاصه باید گفت فیلتراسیون در مقابل اسمز معکوس فیلتراسیون یک روش تحلیلی برای جداسازی جامد از مایع است. اسمز معکوس روشی برای تصفیه آب است که از یک غشای نیمه نفوذپذیر برای جداسازی استفاده می‌کند.

مکانیسم جریان سیالات

گرفتگی غشا

دیگر “تفاوت اسمز معکوس و فیلتراسیون” این است که گرفتگی غشای سیستم اسمز معکوس بسیار کم‌تر از  فیلتراسیون است.

حذف آلاینده‌های آب

دستگاه اسمز معکوس بهتر از فیلتراسیون، آلاینده‌های موجود در آب را حذف می‌کند. فیلتراسیون قادر به حذف کامل ذرات جامد موجود در آب نیست.

هزینه فرآیندها

یک امتیاز فیلتراسیون و تفاوت اسمز معکوس و فیلتراسیون در این است که اسمز معکوس صنعتی هزینه بسیار بالایی نسبت به فیلتراسیون دارد و بسیاری از یون‌های مهم در آب را نیز حذف می‌کند.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter