تماس جهت مشاوره

۰۲۱-۴۴۰۹۳۶۷۶

آشنایی با انواع روش های ضدعفونی آب

هدف از ضدعفونی منابع آب عمومی، از بین بردن عواملی است که عامل بیماری‌های منتقله از آب هستند. انتقال بیماری‌هایی مانند تب حصبه و پاراتیفوئید، وبا، سالمونلوز و شیگلوز را می‌توان با انواع روش‌های ضد عفونی آب کاهش داد. در حالی که تعداد این عوامل بیماری‌ زا در آب آشامیدنی پس از ضدعفونی موثر، بسیار موثر است. اما گاهی بهتر است از دستگاه آب شیرین کن صنعتی نیز کمک گرفت. با استفاده از دستگاه اولترافیلتراسیون، می‌توان با خیال آسوده از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی استفاده کرد. در ادامه مطلب با انواع روش های ضدعفونی آب آشنا خواهید شد. 

آشنایی با انواع روش های ضدعفونی آب

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟

water_disinfect
دستگاه اولترا فیلتراسیون
برای اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه اولترا فیلتراسیون کلیک کنید
پاکاب

ضدعفونی کردن آب با کلر

استفاده از کلر، یکی از متداول‌ترین روش های ضدعفونی آب است. از این روش برای ضدعفونی در آب استخر و آب آشامیدنی استفاده می‌شود. کلر در صورت متفاوتی از قبیل هیپوکلریت سدیم، هیپوکلریت کلسیم (کلر جامد)، اسید هیپوکلرو یا گاز کلر و دی اکسید کلر برای ضدعفونی کردن استفاده میشوند. حتما می‌دانید که یکی از رایج‌ترین روش‌های به کار رفته در ضدعفونی آب‌های آشامیدنی و حذف میکروب‌های بیماری زا از آن، استفاده از کلر است. در جواب این سوال که کلر چیست می‌توان گفت کلر یکی از هالوژن‌های موجود در گروه IV در جدول عناصر شیمیایی است. که عدد اتمی آن 17 است و با CL نشان داده می‌شود. کلر به علت فرار بودن و قدرت اکسید کنندگی بال، برای از بین بردن باکتری‌ها و قارچ‌ها و ذرات آلوده در آب استفاده می‌شود و در زمان کوتاهی آب را ضد عفونی می‌کند. همچنین شما می‌توانید برای خرید انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی و دستگاه اولترا فیلتراسیون محصولات پاکاب را مشاهده کنید.

ضدعفونی کردن آب با کلر

همه چیز درباره روش های ضدعفونی آب

ضد عفونی کردن آب با ازن

یکی از بهترین روش های ضدعفونی آب ، اسمز معکوس و دستگاه آب شیرین کن صنعتی است. سیستم‌های اسمز معکوس (RO) فیلتر غشایی بسیار خوبی را ارائه می‌کنند و آب با کیفیت بطری را برای خانواده شما فراهم می‌کنند. علاوه بر بسیاری از آلاینده‌هایی که RO می‌تواند حذف کند، در فیلتر کردن انواع کیست‌ها، جلبک‌ها، باکتری‌ها و تک یاخته‌ها نیز تا حدودی موثر است. برای ایمنی کامل شما، جفت کردن این فیلتر با سیستم ضدعفونی کوانتومی پالسار مهم است. هنگامی که آب از فیلتر RO عبور کرد، می توان آن را در معرض پالسار قرار داد تا هر گونه پاتوژن باقی مانده ای را که ممکن است راه خود را پیدا کرده باشد، از بین ببرد. قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی با توجه به کاربردهای فراوان آن به صرفه است.

از دیگر روش های ضدعفونی آب آشامیدنی و استخر استفاده از ازن O3 است. این مولکول سه اتمی اکسیژن نیز قدرت اکسید کنندگی بالایی دارد. بهتر است بدانید قدرت ضد عفونی کنندگی ازن از کلر بیشتر است و ترکیب جانبی و مضر کمتری نسبت به کلر دارد. در ضمن بوی کمتری نسبت به کلر دارد.

ضد عفونی کردن آب با ازن

ضدعفونی کردن آب با آب ژاول

قبل از بررسی روش های ضدعفونی آب با این مواد، بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که آب ژاول، دقیقا چیست؟ آب ژاول یا هیپوکلریت سدیم که با نام  کلر مایع و آنتی فرمین و اکسید کلراید سدیم نیز شهرت دارد، یک مایع زرد رنگ است و برای ضد عفونی آب و انواع سطوح استفاده می‌شود. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که استفاده از آب ژاول جزو روش‌های ضد عفونی آب آشامیدنی نیست و برای حذف باکتری‌ها و عوامل بیماری‌زا در استخرها کاربرد دارد. بنابراین استفاده از آب ژاول مانند وایتکس در محیط بسته مضر بوده و باعث حساسیت پوستی می‌شود.

گندزدایی آب با برم

یکی دیگر از روش های ضدعفونی آب برم br2 است. برم، برخلاف کلر مواد مضر کمتری دارد و با قدرت ضد عفونی‌کنندگی بالای خود از رشد جلبلک و قارچ در استخرها جلوگیری می‌کند. البته برم، قادر به حذف آمونیاک و ازت در آب نیست و باعث تغییر طعم آب می‌شود. برم، علاوه بر این که از روش‌های ضد عفونی آب استخر است برای برج‌های خنک کننده نیز کاربرد دارد.

  • خاصیت حل شوندگی برم سه برابر کلر بوده و نیاز به گازهای خطرناک برای تولید برم نیست.
  • مقدار پسماند ان در آب بسیار کم بوده و ترکیبات مضر از خود به جای باقی نمی‌گذارد.
  • برم، با خاصیت خورندگی بالایی که دارد، اثر منفی روی فلزات دارد.
  • بالا بودن غلظت برم در آب استخر منجر به سوزش چشم و مخاط شود‌.

ضدعفونی کردن آب با ید

ید، یکی دیگر از “روش های ضدعفونی آب” است که برای اولین بار در جنگ جهانی اول از ید I2 استفاده شد. ید نسبت به کلر قیمت بیشتری دارد. به همین علت ید کمتر برای ضدعفونی کردن آب استفاده می‌شود. عامل دیگری که از ید کمتر استفاده می‌شود اثرات نامطلوبی است که بر سلامت بدن می‌گذارد. بنابراین برای ضدعفونی کردن محیط‌های کوچک مانند اردوگاه و کمپ کاربرد دارد. استفاده از ید برای خانم‌های باردار مضر است.

ضد عفونی کردن آب با اشعه UV

اگر چه دانشمندان برای بیش از یک قرن می‌دانند که اشعه ماوراء بنفش پرتوهای خورشید می‌تواند باکتری‌ها و سایر عوامل بیماری‌زا را از بین ببرد، ضد عفونی با اشعه UV به عنوان یک روش ضدعفونی آب در چند دهه گذشته با بهبود فناوری و ارزان‌تر شدن این فناوری بسیار رایج‌تر شده است. UV با تغییر DNA درون سلول‌های میکروارگانیسم‌ها عمل می‌کند و توانایی تکثیر آن‌ها را مختل می‌کند. پاتوژن هایی که نمی توانند تکثیر شوند نمی توانند شما را بیمار کنند. هنگامی که یک سیستم UV اندازه مناسبی داشته باشد، می تواند در ضد عفونی کردن آب بسیار موثر باشد، اما مهم است که آب شفاف باشد. این نوع سیستم برای تامین انرژی نور به برق نیز نیاز دارد.

ضد عفونی کردن آب با اشعه UV

ضد عفونی کننده کوانتومی

در حالی که ضدعفونی کوانتومی در بازار جدید است، اما وعده می‌دهد که یکی از موثرترین و مقرون به صرفه ترین روش های ضدعفونی آب در سراسر جهان باشد. در این روش از یک محیط فیلتر کننده مخصوص استفاده می‌شود که الکترون‌ها را از سلول‌های میکروارگانیسم‌ها حذف می‌کند و در صورت تماس از بین می‌رود، این روش، هیچ ماده شیمیایی به آب اضافه نمی‌کند و به برق نیاز ندارد، بنابراین در صورت قطع شدن برق هرگز نگران از کار افتادن سیستم نخواهید بود.

ضدعفونی کردن آب با حرارت

یکی از قدیمی‌ترین و ساده‌ترین روش های ضدعفونی آب، حرارت دادن آب است. این روش ساده از دیر باز مورد استفاده قرار می‌گرفت. شما با بیست دقیقه جوشاندن آب می‌توانید تمام عوامل بیماری‌زا در آب را حذف کنید.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter