تماس جهت مشاوره

۰۲۱-۴۴۰۹۳۶۷۶

شیر میکس آب تصفیه چیست؟ و سختی آب را چگونه اندازه می گیرند؟

به طور معمول در قسمت بالای دستگاه تصفیه آب یک شیر کوچک وجود دارد که از جنس فلزی یا پلاستیکی بوده و نام آن شیر میکس است. نام‌های دیگر آن شیر مخلوط، شیر تنظیم سختی آب و … است. نقش اصلی این شیر میکس، تنظیم سختی آب به میزان دلخواه است‌. از آنجایی که دستگاه‌های تصفیه میزان سختی آب را به میزان زیادی کم می‌کند که دلخواه ما نیست، شما می‌توانید با تنظیم شیر میکس، امکان تنظیم سختی را در میزان مورد نظر انجام دهید. در تیم مطلب از پاکاب فراز مهر قصد داریم پاسخ دهیم که شیر میکس آب تصفیه چیست؟

دستگاه تصفیه آب صنعتی
برای اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه تصفیه آب صنعتی کلیک کنید
پاکاب

میزان مناسب سختی آب چند است؟

آیا میدانید سختی آب چیست؟ به طور کلی سختی آب کلسیم و منیزیم محلول در آب است. اما به زبان ساده، زمانی که دست‌هایتان پس از شستن با آب و صابون هنوز لزج می‌شوند، یا زمانی که لیوان‌های نوشیدنی‌ تان در خانه شفافیت کم‌تری دارند، ممکن است متوجه سختی آب شوید. سختی آب به دلیل وجود بی کربنات‌های محلول، کلریدها و سولفات های کلسیم و منیزیم است. آبی که با صابون کف نمی کند، آب سخت است. همان طور که می‌دانید آب مهم‌ترین ترکیبی است که برای بقای حیات روی زمین مورد نیاز است. آب در اقیانوس‌ها، رودخانه‌ها، برکه‌ها، دریاچه‌ها، یخچال‌های طبیعی و غیره وجود دارد. آب باران به‌عنوان آب خالص در نظر گرفته می‌شود، زیرا حاوی نمک محلول در آن نیست، تصور می‌شود که گازهای محلول در آن وجود دارد. در ادامه، علاوه بر بررسی مبحث سختی آب به پرسش شیر میکس آب تصفیه چیست پاسخ خواهیم داد.

آب سخت دارای مواد معدنی بالایی است. هنگامی که آب از طریق رسوبات گچ و سنگ آهک که از کربنات‌های منیزیم و کلسیم تشکیل شده اند، نفوذ می‌کند. با صابون کف نمی‌کند، بنابراین برای اهداف شستشو مناسب نیست. سختی آب برای ظروف مضر است. زیرا رسوب نمک رخ می‌دهد که باعث کاهش کیفیت ظرف شود. آب سخت برای نوشیدن بی‌خطر است. اما استفاده طولانی مدت می‌تواند منجر به مشکلات بسیاری شود:

  • سختی آب باعث کشیدگی در پوست می‌شود.
  • دستگاه‌های آب شیرین، سخت‌تر کار می‌کنند و در نتیجه قبض آب بالاتری دارند.
  • لکه‌ها روی لباس‌ها و ملحفه ها ظاهر می‌شوند‌.

همه چیز درباره پرسش شیر میکس آب تصفیه چیست؟

تقسیم بندی آب از نظر ترکیبات

آب را می‌توان به دو دسته آب سخت و آب نرم تقسیم کرد.

  • آب نرم: آب‌های نرم، با صابون کف می‌کنند. آبی که از باران به دست می‌آید، آب نرم است. این آب برای مصارف خانگی مانند لباسشویی و نظافت مناسب است.
  • آب سخت: آب سخت به دلیل وجود املاح کلسیم و منیزیم به آب سخت معروف است. آب سخت با صابون کف نمی‌کند، بلکه رسوب تشکیل می‌دهد. 

خب شاید دوست دارید تفاوت بین آب سخت و آب نرم را بدانید! حتما می‌دانید اگر سختی آب به میزان مناسب تنظیم نشود، طعم آب تلخ خواهد داشت و در ضمن این آب اسیدی خواهد شد که مصرف آن توصیه نمی‌شود. حالا باید بدانیم این سختی را چگونه کنترل کنیم.

چگونه سختی آب را تنظیم کنیم؟

آیا می‌دانید که سختی آب را چگونه تنظیم کنید؟! نحوه تنظیم با “شیر میکس آب تصفیه چیست”؟ برای کنترل تنظیم سختی آب ، قبل از هر چیزی، شیر میکس آب تصفیه را به طور کامل ببندید.

شیر مخزن را هم به طور کامل ببندید.

بعد شیر روی سینک را باز کرده تا دستگاه شروع به کار کند تا آب با فشار کم از آن خارج شود. چنانچه میزان آب زیاد باشد به احتمال زیاد مراحل را درست انجام ندادید.

چنانچه، دستگاه سختی سنج دارید شیر را کمی باز کرده و بعد از حدود 1 دقیقه میزان سختی آب را اندازه بگیرید.

چنانچه دستگاه سختی‌سنج سختی آب را در اختیار ندارید، یک لوله را که از شیر میکس دستگاه به فیلتر پنجم وصل شده را از آن نقطه خارج کنید.

بعد در هنگامی که دستگاه مشغول به کار است؛ شیر میکس را به میزان کمی باز کرده تا آب از آن خارج شود.

چگونه سختی آب را تنظیم کنیم؟

اهمیت تنظیم سختی آب با استفاده از شیر میکس آب تصفیه چیست؟

در تنظیم سختی آب، کابرد شیر میکس آب تصفیه چیست؟ روش‌های گوناگونی برای تصفیه آب به کار می‌رود، یکی از بهترین و به صرفه‌ترین روش‌های تصفیه آب، دستگاه اسمز معکوس صنعتی است. فیلتر ممبران مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب صنعتی به میزان زیادی سختی آب را کم می‌کند. از آنجایی که دقت دستگاه آب شیرین کن صنعتی بسیار زیاد است میزان زیادی از املاح و مواد شیمیایی مضر را از بین می‌برد که البته این کار را باعث تلخی و بدمزه شدن آب می‌شود. به همین منظور یک قطعه کوچک در دستگاه اولترا فیلتراسیون قرار دارد تا تلخی آب را رفع کند.

شیر میکس تصفیه آب خانگی کجا قرار می‌گیرد؟

بعضی از دستگاه‌های تصفیه اسمز معکوس  یک مسیر جداگانه و موازی مسیر ممبران دارد. جای این مسیر بعد از فیلتر سوم (قبل از فیلتر ممبران) شروع می‌شود و به بعد از فیلتر پنجم تمام می‌شود. لازم به ذکر است که جنس شیر میکس آب تصفیه تاثیری در قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی ندارد.

تلخی آب به چه علت است؟ شیر میکس چه کمکی به رفع آن میکند؟

لازم است بدانید تلخی و مزه بد در آب تصفیه شده واقعا چیز بدی نیست. در تلخی آب، کاربرد شیر میکس آب تصفیه چیست؟ آب خالص مزه تلخی دارد و مزه شیرین آب به خاطر وجود املاحی است که در آب وجود دارد. در صورت جدا کردن و حذف املاح آب مزه آب تلخ می‌شود و بعد از مدت کوتاهی به مزه آن عادت می‌کنیم.

اما، گاهی اوقات بعضی از فروشندگان دستگاههای تصفیه آب صنعتی و تصاب‌ها، برای جلب رضایت مشتریان شیر میکس آب تصفیه را زیاد میکنن تا مزه آب شیرین شود و عملا با این عمل، عملکرد دستگاه تصفیه آب را دچار مشکل می‌کند.

تلخی آب به چه علت است؟ شیر میکس چه کمکی به رفع آن میکند؟

سخن پایانی

شیر میکس آب تصفیه، دارای دو نمونه است. نمونه شیر میکس آب تصفیه فلزی و شیر پلاستیکی در بازار وجود دارد. شیر میکس دستگاه تصفیه آب که از جنس پلاستیک هستند امکان تنظیم آن آسان‌تر و همچنین دوام و طول عمر بیشتری در جاهای مرطوب دارند. شاید تنها ایرادی که می‌توان به شیرمیکس پلاستیکی گرفت این است که در زمان نصب، نیاز زیادی به نوار پیچی ندارد و چنانچه اگر نصب آن توسط یک نصاب حرفه‌ای نشود ممکن است مشکل آفرین باشد. همچنین در این مطلب به خوبی دریافتید که شیر میکس آب تصفیه چیست و چه کاربرد هایی دارد.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter