تماس جهت مشاوره

۰۲۱-۴۴۰۹۳۶۷۶

عیب یابی دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس

علت‌های زیادی وجود دارد، که یک سیستم RO دچار افت عملکرد شود و امکان تولید آب تصفیه شده در کمیت و کیفیت مطلوب را نداشته نباشد. مثل پزشکی که تلاش می‌کند بیماری شما را تشحیص دهد و درمان کند، باید تا حد امکان علائم و نشانه‌های دستگاه تصفیه آب صنعتی تان را شناسایی کرده و بررسی کنید، تا بتوانید حدس درستی درباره عیب یا نقص عملکرد بوجود آمده داشته باشید. اینگونه می‌توانید اقدامات ضروری برای عیب یابی دستگاه تصفیه آب صنعتی RO را انجام دهید.

عیب یابی دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس
قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی
برای اطلاعات بیشتر در مورد قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی کلیک کنید
پاکاب

عیب یابی دستگاه تصفیه آب صنعتی

برای عیب یابی دستگاه تصفیه آب صنعتی بررسی کنید که آیا واقعا سیستم RO دچار رسوب گرفتگی شده است؟! تغییر در پارامترهای عملیاتی سیستم برروی عملکرد آن تاثیر زیادی می‌گذارد. برای نمونه افزایش TDS آب ورودی به ازای هر 100 ppm افزایش TDS به خاطر فشار اسمزی، نیاز است فشار آب خوراک تقریبا 1 psig افزایش یابد و همینطور هدایت الکتریکی آب تصفیه شده نیز زیاد می‌شود، زیرا دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس همیشه درصد ثابتی از دفع نمک را دارد. برای حل ایرادات دستگاه تصفیه آب ادامه این مقاله را از دست ندهید.

افزایش 10 درجه فارنهایت در دمای آب خوراک، فشار پمپ تغذیه را 15% کم می‌کند. افزایش درصد بازیابی سیستم منجر به افزایش TDS دفع می‌گردد، که به نوبه خود باعث افزایش هدایت الکتریکی آب تصفیه شده می شود (TDS پساب به خاطر غلظت آب ورودی در بازیابی 50%، 2 برابر بیشتر و همچنین در بازیابی 90%، 10 برابر بیشتر است). در آخر کاهش در جریان آب تصفیه شده در رسانایی بالاتر نتیجه می‌شود، اگر بازیابی یکسانی در نظر گرفته شود، چراکه عبور نمک‌ها از غشا مستقل از عبور آب از غشا است، که در نهایت آب تصفیه شده کمتری برای رقیق کردن نمک‌های عبوری از غشا بوجود می‌آید. پیشنهاد می‌شود، داده‌های عملیاتی ثبت شده خود را نرمال سازی کنید، تا تشخیص دهید آیا مشکلی با سیستم خود دارید یا خیر. برنامه‌های کامپیوتری نرمال سازی مثل RODATA به طور گرافیکی جریان نرمال شده آب تصفیه شده، درصد دفع نمک و افت فشار آب ورودی به دفع نمک را نشان می‌دهند. این پارامترهای نرمال شده با مقایسه عملیات یک روز فرضی با روز اول عملیات محاسبه می‌شوند. تنظیمات برای تغییرات در متغیرهای عملیاتی اصلی مثل دما، TDS آب ورودی، بازیابی و فشار صورت می‌گیرد. به این ترتیب، کم شدن عملکرد غیر مرتبط با پارامترهای عملیاتی قابل شناسایی و برطرف شدن است.

برای بدست آوردن اطلاعات راجع یه دستگاه آب شیرین کن صنعتی، قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی ، دستگاه اولترا فیلتراسیون و دستگاه تصفیه آب صنعتی به سایت پاکاب مراجعه کنید.

عیب یابی دستگاه تصفیه آب صنعتی_

جلوگیری از رسیدن به مرحله عیب یابی دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس

بهترین راه برای دور ماندن از مشکلات عیب یابی دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس، آن است که در قدم اول از آن‌ها اجتناب کنید. چند نکته طراحی RO عبارتند از:

– طراحی سیستم RO با داشتن آنالیز بسیار دقیق و کامل آب: چنانچه تغییرات فصلی که برای منابع آب سطحی رایج می‌بباشد یا منابع متفاوت که در منبع شهری رایج است موجود باشد، آنالیز کامل و جدید از آب ورودی به دستگاه تصفیه ضروری می‌باشد. البته آنالیز دقیق آب ورودی برای طراحی همه دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی برای اطلاع از مشخصات آب نیاز است.

– آزمایش‌های 15 دقیقه‌ای SDI به عبارتی شاخص چگالی لجن را انجام دهید. این آزمایش در محل کمک می‌کند تا پتانسیل رسوب لجن و گل و لای کلوئیدی تعیین گردد.

– روی پیش تصفیه مناسب سرمایه گذاری کنید. چنانچه می‌خواهید دستگاه دارای عمل مناسبی داشته باشد، اطمینان پیدا کنید که طراحی دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس دارای پیش تصفیه مناسبی می‌باشد.

– نرخ شار (فلاکس) سیستم RO را به صورت محافظه کارانه طراحی کنید، به ویژه اگر پتانسیل رسوب در سیستم موجود باشد. یک منبع آب چاه تمیز با شدت شار بیشتری در مقایسه با آب سطحی باید طراحی شود. کم شدن سرعت جریان آب تصفیه شده برای یک ناحیه خاص از غشا، رسوب همرفتی گرفتگی در سطح غشا را کم می‌کند. فلاکس یا شار برای آب‌های سطحی ضروری و لازم است بین 8-14 گالن در هر فوت مربع از سطح در روز و برای منابع آب چاه باید 14-18 GFD باشد.

– نرخ بازیابی RO را هم محافظه کارانه و با دقت زیاد طراحی کنید. درصد بازیابی درست و دقیق آب ورودی، غلظت رسوبات را به حداقل تقلیل می‌دهد.

– در فیلترهای ممبران، سرعت جریان از نوع متقاطع را به بالاترین مقدار ممکن برسانید. یک طراحی محافظه کارانه، سرعت جریان متقاطع جریان‌های آب ورودی و پساب را به حداکثر می‌رساند. سرعت جریان متقاطع بالاتر، غلظت نمک ها و رسوب کننده‌ها را در سطح غشا با افزایش انتشار مجدد آن‌ها به جریان آب خوراک بالای سطح غشای ممبران تقلیل می‌دهد.

– برای روند تصفیه آب، لازم است بهترین فیلتر ممبران را انتخاب کنید. بعضی مواقع یک فیلتر ممبران اسمز معکوس ترکیب سلولز استات با داشتن بار خنثی یا یک فیلتر ممبران کامپوزیت کم رسوب (LFC) انتخاب بهتری در مقایسه با یک فیلتر ممبران کامپوزیت پلی آمید (CPA) با بار منفی برای سطوح دشوار یا منابع آب فاضلابی است.

جلوگیری از رسیدن به مرحله عیب یابی دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس

آیا همچنان نیاز به عیب یابی دستگاه تصفیه آب صنعتی دارید؟

اگر هنوز فکر می‌کنید مشکلی در سیستم موجود است که نیاز به عیب یابی دستگاه تصفیه آب صنعتی دارد موارد زیر را در نظر بگیرید:

– هنگامیکه هر نوع خرابی مکانیکی را به عنوان منشا مشکل خود حل کردید، حال باید مشخص کنید که رسوب یا رسوبات مشکوک سیستم شما کدام‌ها هستند و از یک سری روش‌های شستشو استفاده کنید.

– محلول شستشو را می‌شود از لحاظ رسوبات حذف شده، تغییر رنگ یا تغییر PH آنالیز کرد. کارایی شستشو را می‌شود با قرار دادن سیستم RO در سرویس مجدد تایید کرد.

– اگر نمی‌دانید رسوبات سیستم شما از کدام نوع هستند و چه فرایند شستشویی برای آن مناسب است، شرکت‌هایی هستند، که در عرضه روش‌های متنوع شستشو دارای تکنسین‌های ماهر می‌باشند. اگر نیاز به خرید مواد شوینده ممبران و یا مواد شیمیایی اسمز معکوس دارید و یک کارشناس با تجربه برای اجرای فرایند در محل می خواهید، این امکان را دارید تا از طریق سایت با کارشناسان در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

– در صورتی که همه راه حل‌ها و روش‌های کاربردی برای این که بفهمید چه چیزی ممبران‌های RO را آلوده کرده است؛ به نتیجه‌ای نرسید. لازم است از کالبد شکافی فیلتر ممبران استفاده کرد. در این روش فیلتر ممبران باز شده و با آزمایش‌های تحلیلی که برروی غشا و رسوب انجام می‌شود، مشکل شناسایی خواهد شد. امیدواریم در این مقاله اطلاعات جامع و کاربردی در رابطه با دستگاه تصفیه آب صنعتی و عیب‌یابی آن داده باشیم. 

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter