تماس جهت مشاوره

۰۲۱-۴۴۰۹۳۶۷۶

لاگون چیست و چه انواعی دارد؟

یکی از متداول‌ترین روش های تصفیه فاضلاب در سراسر جهان، استفاده از روش لاگون است که البته به عنوان یکی از ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین روش تصفیه فاضلاب نیز محسوب می‌شود.در این روش با استفاده از یک حوضچه خاکی اقدام به تصفیه آب کرده و آلودگی آب را به حداقل ممکن می رسانند. در این مطلب همراه ما باشید تا به‌ صورت اختصاصی به این موضوع بپردازیم که لاگون چیست و این روش تصفیه آب چگونه صورت می‌گیرد.

لاگون چیست و چه انواعی دارد؟​

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟

سیستم لاگون چیست؟​ مشخصات اختصاصی سیستم لاگون چیست​
دستگاه تصفیه آب صنعتی
برای اطلاعات بیشتر در مورد تصفیه آب صنعتی کلیک کنید
پاکاب

سیستم لاگون چیست؟

برای دانستن پاسخ سوال “لاگون چیست” ابتدا باید بدانیم که یک سیستم لاگون از دو جزء تشکیل شده است:
• یک مخزن سپتیک
• و یک حوضچه خاکی کوچک با عمق یکنواخت 5/30 سانتی متری.
سپتیک تانک یک ظرف بزرگ، ضد آب، مقاوم در برابر خوردگی و مدفون است که فاضلاب خام را از زهکشی لوله کشی خانه دریافت می‌کند. در آن، مواد جامد از فاضلاب خام جدا شده و تا حدی توسط باکتری‌های بی‌هوازی (کم اکسیژن) هضم می‌شوند.
پس از تصفیه اولیه در سپتیک تانک، پساب مایع از طریق یک لوله ضد آب به تالاب جریان می‌یابد و در نزدیکی مرکز کف تالاب تخلیه می‌شود. در اینجا فاضلاب بیشتر توسط باکتری‌های هوازی (اکسیژن دوست) پردازش می‌شود. بسته به شرایط آب و هوایی، تالاب ممکن است مایع اضافی را تخلیه کند که باید در ملکی که از آن سرچشمه می‌گیرد، دفع شود. یک منطقه چمن اطراف تالاب این مایعات را می‌گیرد و پتانسیل آلودگی آب‌های زیرزمینی یا سطحی را به حداقل می‌رساند.

سیستم لاگون چیست؟​

مشخصات اختصاصی سیستم لاگون چیست

سیستم لاگون به طور کلی برای قرار گرفتن یک دستگاه تصفیه آب صنعتی کافی است. اگر از یک یا چند سلول ثانویه برای ذخیره سازی اضافی یا پرداخت بیشتر فاضلاب استفاده شود، باید حداقل نصف اندازه سلول اولیه باشد.
اگر لاگون به بیش از یک اقامتگاه خدمت می‌کند، ممکن است قبل از ساخت و ساز از دفتر منطقه ای وزارت منابع طبیعی که به شهرستان شما خدمات می‌دهد، مجوز لازم باشد. لاگون ممکن است گرد، مربع یا مستطیل باشد، اما طول تالاب مستطیلی نباید بیش از سه برابر عرض آن باشد. هیچ جزیره، خلیج یا شبه جزیره در تالاب مجاز نیست.
جداسازی عمودی از کف لاگون تا سنگ بستر شکاف دار باید حداقل یک متر و 50 سانتی متر باشد، یا باید از آستر رسی فشرده یا آستر مصنوعی استفاده شود. در مناطقی با محدودیت‌های شدید زمین‌شناسی، لایه‌های محدودکننده مانند فراگیپان‌ها باید حداقل 30 سانتی متر ضخامت داشته باشند و نباید توسط تجهیزات حفاری در طول ساخت و ساز شکسته شوند. تا به اینجا بایستی پاسخ سوال لاگون چیست را فهمیده باشید ، در ادامه به بررسی فرآیند لاگون و دستگاه آب شیرین کن صنعتی خواهیم پرداخت.

مشخصات اختصاصی سیستم لاگون چیست​

لاگون و دستگاه آب شیرین کن کشاورزی

آب شیرین کن کشاورزی و لاگون دو دستگاه متفاوت در حوزه تصفیه آب هستند که به منظور تأمین آب شیرین برای مصارف کشاورزی و خانگی استفاده می‌شوند. هر دو این دستگاه‌ها ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارند و برای تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرند.برای اطلاع از قیمت آب شیرین کن کشاورزی می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

آب شیرین کن کشاورزی یک دستگاه قدرتمند است که برای تصفیه آبی که به منظور آبیاری مزارع و باغات استفاده می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی  به نسبت کاربرد آن بسیار نیز مناسب می باشد این دستگاه با استفاده از فرایند اسمز معکوس (RO)، املاح موجود در آب را جدا کرده و آب شیرین و قابل استفاده برای آبیاری تولید محصولات کشاورزی تولید می‌کند. با استفاده از آب شیرین کن کشاورزی، میزان نمک و املاح موجود در آب کاهش می‌یابد و این امر به بهبود رشد و عملکرد محصولات کشاورزی کمک می‌کند.

 

فرآیند سیستم لاگون چیست؟

فرآیندی که در سیستم لاگون اتفاق می‌افتد چگونه است؟ فرآیند سیستم لاگون چیست؟لاگون فرآیندی طبیعی است و گیاهان و جانوران میکروسکوپی همزیستی و وابسته به یکدیگر هستند. این رابطه باعث می‌شود که آب تالاب در مواقع خاصی از سال با جلبک سبز شود. نور خورشید برای رشد این جلبک ضروری است. جلبک‌ها از طریق فرآیند فتوسنتز اکسیژن تولید می‌کنند. در این فرآیند تثبیت، باکتری‌ها دی اکسید کربن آزاد می‌کنند که توسط جلبک‌ها در روند رشد خود استفاده می‌شود.برای اطلاع از قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی با کارشناسان ما در تماس باشید.منبع دیگر اکسیژن نسیمی است که در سطح لاگون می وزد. هنگامی که زباله‌ها تجزیه می‌شوند، مقداری از مواد به صورت گاز در هوا خارج می‌شود و مقادیر کمی از مواد جامد در کف تالاب می‌نشینند. در یک تالاب که به درستی ساخته و مدیریت شده باشد، مواد جامد به احتمال زیاد تا جایی که تالاب نیاز به پاکسازی دارد، جمع نمی‌شود. اگر سیستم تالاب به درستی طراحی، نصب و نگهداری شود، می‌تواند به طور موثر فاضلاب خانگی را تا 30 سال تصفیه کند. تمام طراحی و ساخت و ساز باید مطابق با قانون وزارت بهداشت با حداقل استانداردهای ساخت و ساز برای سیستم‌های دفع فاضلاب در محل باشد.برای این امر می توانید دستگاه اولترا فیلتراسیون را هم در نظر بگیرید.

مشخصات زمین مناسب برای راه اندازی سیستم لاگون

سیستم‌های لاگون ممکن است در مواردی استفاده شوند که محدودیت‌های قابل توجهی در رابطه با آب‌های زیرزمینی وجود نداشته باشد و خاک‌ها غیر قابل نفوذ هستند. خاک‌هایی با سرعت نفوذ کمتر از 120 دقیقه در سانتی متر غیر قابل نفوذ در نظر گرفته می‌شوند
بسیاری از خاک‌ها معمولا دارای محتوای رسی بالایی هستند که آنها را به مصالح ساختمانی ایده‌آل برای سیستم لاگون تبدیل می‌کند. برخی از خاک‌ها در جنوب غربی و جنوب مرکزی کشور ایران حاوی لایه‌ای از خاک متراکم به نام فراگیپان هستند که زیر آن سنگ‌های بسیار متخلخل وجود دارند. در این خاک‌ها مراقب باشید تا به فراگیپان نفوذ نکنید، زیرا نشت سیستم لاگون می‌تواند به راحتی آب‌های زیرزمینی منطقه را آلوده کند.
اگر در یکی از این مناطق زندگی می‌کنید، یا اگر از پتانسیل آلودگی سیستم پیشنهادی خود مطمئن نیستید، برای انتخاب زمین مناسب خود از یک متخصص کمک بگیرید. راهنما از طریق دفتر محلی وزارت بهداشت، مرکز توسعه شهر خود، دفتر خدمات حفاظت از منابع طبیعی، یا بخش زمین شناسی انجام می‌شود.

تعیین تناسب خاک برای ساخت سیستم لاگون

با بیش از 400 نوع مختلف خاک در کشور ایران، احتمالا بیش از یک نوع خاک حتی در یک زمین کوچک یافت می‌شود. از آنجایی که بسیاری از این خاک‌ها در حالت طبیعی خود برای ساخت تالاب نامناسب هستند، دو روش ارزیابی به نام‌های ارزیابی مورفولوژی خاک و آزمایش نفوذ، معمولا برای شناسایی تغییرات مناسب خاک استفاده می‌شود.

ارزیابی مورفولوژی خاک

ارزیابی‌های مورفولوژی خاک برای مکان‌هایی ترجیح داده می‌شوند که شرایط خاک خطر آلودگی بالقوه را برای آب‌های زیرزمینی نشان می‌دهداین ارزیابی ها فقط توسط افراد مورد تایید وزارت بهداشت انجام می‌شود که شامل دانشمندان علوم خاک یا افرادی است که الزامات آموزشی خاص و تمرین میدانی در مورفولوژی خاک را تکمیل می‌کنند.

تست‌های نفوذ

آزمایش‌های پرکولاسیون یا (perc) برای مکان‌هایی که پتانسیل آلودگی آب‌های زیرزمینی قابل توجهی ندارند مناسب‌تر هستند. آزمایش‌های perc برای سیستم‌های فاضلابی که به مجوز وزارت بهداشت نیاز دارند، فقط می‌توانند توسط مهندسان ثبت‌شده، زمین‌شناسان، متخصصان بهداشت، دانشمندان خاک یا سایر افرادی که آموزش و گواهینامه وزارت بهداشت را دریافت کرده‌اند، انجام شود. اگر مجوز سیستم فاضلاب مورد نیاز نیست، می‌توانید.

لاگون و Ro صنعتی

دستگاه‌های RO (اسمز معکوس) و لاگون، دو تکنولوژی متفاوت در حوزه تصفیه آب هستند که هر کدام ویژگی‌ها و کاربردهای خود را دارند. هر دو این دستگاه‌ها به منظور تصفیه و بهبود کیفیت آب بکار می‌روند و در صنایع مختلف و نیز در استفاده خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دستگاه RO یک فرایند تصفیه آب پیچیده است که بر اساس اصل تراوایی معکوس عمل می‌کند. در این فرایند، آب با فشار به طرفی عکس جریان طبیعی عبور می‌کند. در دستگاه RO صنعتی ، آب از طریق یک غشاء نیمه نفوذپذیر عبور می‌کند و در این مرحله، ذرات معلق، املاح محلول و آلاینده‌ها از آب جدا می‌شوند. نتیجه نهایی این فرایند، آب تصفیه شده و خالص است که می‌تواند در مصارف مختلف استفاده شود.

از نظر دیگر این دو دستگاه از نظر قیمت هم با هم تفوت زیادی دارد مه به نسبت کارایی هر محصو و وسایل به کار برده شده قیمت دستگاه RO و لاگون را مشخص می کند.

هر دو دستگاه RO و لاگون، قابلیت بهبود کیفیت آب را دارند و به عنوان گزینه‌های مناسب برای تصفیه آب در صنایع و خانه‌ها استفاده می‌شوند. انتخاب بین این دو دستگاه بستگی به نیازها و موارد خاص هر فرد و صنعت دارد. در هر صورت، استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب، بهبود کیفیت آب و حفظ سلامتی ما را تضمین می‌کند.

کلام آخر

سیستم‌های لاگونی که به درستی ساخته شده‌اند می‌توانند به راحتی در دستگاه آب شیرین کن صنعتی مورد استفاده قرار بگیرند. طبیعی است که یک لاگون با اندازه مناسب در هوای گرمتر پس از دوره‌های طولانی هوای ابری، پوشش یخی یا بارگذاری بیش از حد موقت، بوی نامطبوعی داشته باشد. اگر بوها ناخوشایند شوند، ممکن است نیاز باشد تا فعالیت‌های دیگری را نیز در کنار راه اندازی سیستم لاگون به کار ببرید. به هنگام راه‌اندازی این سیستم می‌توانید قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی و یا دستگاه اولترا فیلتراسیون نیز مطلع شوید و آن‌ها را نیز در سیستم تصفیه آب خود اضافه کنید.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter