تماس جهت مشاوره

۰۲۱-۴۴۰۹۳۶۷۶

بررسی مضرات نیترات در آب آشامیدنی

آب، مایع حیات آدمی بوده و از اهمیت آب آشامیدنی برای انسان هر آنچه بگوییم کم است. تا به کنون هیچ جایگزینی برای این نوشیدنی مفید پیدا نشده است. از این رو نوشیدن آب سالم در زندگی ما بسیار مهم است. زیرا آبی که شامل آلاینده‌های مختلف باشد؛ می‌تواند در سیستم ایمنی بدن ما و همینطور دیگر دستگاه‌ها اختلال به وجود بیاورد. حال با توجه به شرایط محیط زیست، دسترسی به آب سالم بسیار دشوار شده است. اما پیشرفت علم و تکنولوژی این امکان را فراهم کرده است که با دستگاه‌ های مختلف، آب را تصفیه کرده و به آب سالم تبدیل کنیم. یکی از مهم‌ترین آلاینده‌هایی که وجود آن خطرات جدی‌ای را در ایمنی بدن به وجود می‌آورد؛ نیترات است. با وجود مضرات زیاد نیترات، باید به این موضوع توجه کرد که وجود نیترات در آب آشامیدنی بسیار مهم است و تا حد استاندارد در بطری‌های آب معدنی وجود دارد. اما مقدار بیش از حد آن خطرناک است که در ادامه این مقاله مضرات آن را بررسی خواهیم کرد.

بررسی مضرات نیترات در آب آشامیدنی
قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی
برای اطلاعات بیشتر در مورد قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی کلیک کنید
پاکاب

چرا باید آب سالم بنوشیم؟

همانطور که گفته شد اهمیت آب بسیار است و حدود ۶۰ درصد از وزن بدن انسان را آب تشکیل می‌دهد. اگر جزئی‌تر این موضوع را بررسی کنیم؛ متوجه می‌شویم که برای مثال ۹۵ درصد از چشم یا ۷۴ درصد از مغز را آب تشکیل داده است. از این رو اهمیت نوشیدن آب سالم، واضح است. حال آلاینده‌هایی مثل نیترات که در واقع اکسیداسیون نیتروژن است در آب وجود دارند که تا حد استاندارد آن قابل قبول می‌باشد. اما اگر بیش از اندازه باشد؛ مضراتی را در پی خواهد داشت. البته جالب است بدانید که وجود نیترات در آب برای گیاهان مفید است. زیرا نیترات برای سنتز گیاهان بسیار ضروری می‌باشد. حذف نیترات در آب آشامیدنی کار ساده‌ای نیست و برای این کار باید از روش‌های مختلفی استفاده کرد. در ادامه با چندی از این روش‌ها آشنا می‌شویم. علاوه بر اهمیت آب برای انسان، در صنعت نیز آب یک مایع کاربردی و حیاتی است که برای استفاده مجدد از آن باید ابتدا آب را گندزدایی کرد و آلاینده‌های آن را خارج کرد. دستگاه اولترا فیلتراسیون یکی از روش‌های حذف آلاینده‌ها از آب است که با تصفیه آب می‌توان از آن در صنایع غذایی و دارویی استفاده کرد.

چرا باید آب سالم بنوشیم؟

مضرات نیترات در آب آشامیدنی چیست؟

وجود نیترات در آب آشامیدنی آسیب‌های بسیاری به وجود می‌آورد که یکی از آن‌ها سرطان یا سندروم بلوبری است. سندروم بلوبری زمانی اتفاق می‌افتد که به ورود نیترات به چرخه گردش خون، اکسید‌سازی هموگلوبین‌ ها رخ دهد. با اکسید شدن آن‌ها اکسیژن‌رسانی به اندام‌ها و دستگاه‌ها بسیار کم‌تر شده و اختلال ایجاد می‌کند.

حتی وجود نیترات در آب آشامیدنی در زیبایی نیز تاثیرگذار است. زیرا از دیگر نشانه‌های سندروم بلوبری این است که دور دهان و چشم‌ها را تیره می‌کند. علائمی مانند بی‌خوابی، سردرد و تنگی نفس که بسیار اذیت‌کننده است نیز از دلایل افزایش اکسید هموگلوبین‌ها که متهموگلوبین نام دارد؛ است. لازم است بدانید جوشاندن آب، آن را تصفیه نمی‌کند. حتی نیترات جوشیده خطرات بیش‌تری را به همراه دارد. همچنین دستگاه‌های مختلفی برای تصفیه آب وجود دارد که مقدار خالص‌سازی و پاکسازی آن به قدری نیست که از این خطرات جدی جلوگیری کند. اما دستگاه‌های به روز و مدرن امروزه مثل دستگاه آب شیرین کن صنعتی سطح بالاتری از خلوص آب را تامین می‌کنند و بهترین فیلتراسیون‌ها را دارند که از غشای کوچک و نازکی تشکیل شده و بسیار نفوذ ناپذیر است.

مضرات نیترات در آب آشامیدنی چیست؟

روش تشخیص نیترات در آب آشامیدنی

پیشرفت علم موجب شده تا کیت‌های تشخیص خلوص آب تولید شود که به راحتی و به صورت دقیق میزان آلاینده‌هایی مثل آهن، مس، کلر و نیترات در آب آشامیدنی را اندازه‌گیری می‌کند. این کیت‌ها تنها میزان و درصد وجود آلاینده‌ها را تشخیص می‌دهد و برای از بین بردن “نیترات در آب آشامیدنی” لازم است از دستگاه‌هایی مثل دستگاه تصفیه آب صنعتی که دارای فیلتر‌های اسمز معکوس باشد، استفاده کرد. این دستگاه آب شرب مورد نیاز در مصارف خانگی و صنایع مختلف مثل دامداری، کشاورزی، مرغداری و بهداشتی و دارویی دیگر کارخانجات را با روش اسمز معکوس، تامین می‌کند. دستگاه اسمز معکوس به صورت شبانه روزی و پیوسته آب را تصفیه می‌کند و تمامی میکروب‌ها وآلاینده‌ها از جمله نیترات در آب آشامیدنی را از بین می‌برد. خوب است بدانید که این دستگاه فوق‌العاده هزینه نصب و راه‌اندازی بسیار مناسبی نسبت به کارایی‌اش دارد. قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی نیز بسیار مقرون به صرفه است. جهت اطلاع از قیمت این دستگاه و دریافت مشاوره رایگان حتما با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا بتوانید از این خطرات حاصل از وجود آلاینده‌ها در آب آشامیدنی در‌امان باشید و آب سالمی را بنوشید.

سخن پایانی

یکی از آنیون‌های معدنی که نتیجه اکسید شدن نیتروژن است نیترات بوده که مطالعات انجام شده در سراسر دنیا نشان می‌دهد که وجود نیترات در آب آشامیدنی بسیار خطرناک بوده و اکسیژن‌رسانی را در سراسر بدن کاهش می‌دهد. آلاینده‌های صنعتی و ورود آن‌ها به سفره‌های آب زیرزمینی و همچنین دفع فاضلاب به روش سنتی و چاه‌های فاضلابی عامل اصلی افزایش نیترات در آب آشامیدنی هستند. نیترات مضرات بسیاری دارد و آن را سرطان‌زا نیز می‌دانند. چرا که پس از ورود به بدن انسان، واکنش‌های دیگری با آمید‌ها انجام داده و ترکیبات سرطان زایی را تشکیل می‌دهد. روش‌های حذف نیترات به سادگی نبوده، اما با وجود دستگاه‌های تصفیه آب این امکان امکان‌پذیر است و خطرات وجود نیترات در آب را تا جای ممکن کاهش می‌دهد.

سخن پایانی

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter