تماس جهت مشاوره

۰۲۱-۴۴۰۹۳۶۷۶

PH آب آشامیدنی چقدر باید باشد؟

خیلی از اوقات، آب آشامیدنی را با تفکر به اینکه در تصفیه خانه‌ها تصفیه می‌شود و سالم است مصرف می‌کنیم. این در حالی است که هیچ اطلاعاتی درباره آب سالم، میزان مواد معدنی مورد نیاز و حتی میزان PH آب آشامیدنی نداریم. در این مقاله قصد داریم تا به شما درباره میزان PH آب آشامیدنی اطلاع دهیم و عدد آن را برای شما عنوان کنیم.

PH آب آشامیدنی چقدر باید باشد؟
قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی
برای اطلاعات بیشتر در مورد قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی کلیک کنید
پاکاب

PH آب آشامیدنی چیست؟

احتمالا شما هم کلمه “PH” را برای توصیف کیفیت آب آشامیدنی شنیده ‎اید ، اما آیا می‌دانید معنی PH آب آشامیدنی چیست؟ 

عدد و میزان اندازه گیری ذرات دارای بار الکتریکی در هر ماده، PH است. این عدد نشان دهنده‎ اسیدی یا قلیایی بودن ماده مورد نظر است. مقیاس pH از 0 تا 14 متغیر بوده و به این معنا است که:

  • آب اسیدی PH کمتر از 7 دارد. مواد و مایعات در حالت اسیدی دارای pH صفر هستند. اسید باتری نیز در این گروه قرار می‌گیرد.
  • آب قلیایی PH هشت یا بالاتر دارد. PH مواد قلیایی مانند آب قلیایی چهارده است.
  • آب خالص pH هفت دارد و “خنثی” محسوب می‌شود؛ زیرا نه خاصیت اسیدی دارد و نه قلیایی.
PH آب آشامیدنی چیست؟

آشنایی با دستگاه های تصفیه آب آشامیدنی

گفتیم که PH آب آشامیدنی بسیار مهم است. دستگاه آب شیرین کن صنعتی یا دستگاه تصفیه آب صنعتی سیستمی مبتنی بر تکنولوژی اسمز معکوس (reverse osmosis) می‎باشد که کیفیت آب را در حجم بیش‌تر از 2.5 متر مکعب در روز بهبود می‎دهد تا برای استفاده کننده نهایی سالم باشد.

اگر مقدار آب تصفیه شده در روز بین 500 لیتر تا 2.5 متر مکعب باشد؛ به دستگاه، آب شیرین کن نیمه صنعتی گفته می شود. استفاده نهایی ممکن است نوشیدن آب، تامین آب صنعتی، آبیاری درختان و کشاورزی، جلوگیری از آلودگی رودخانه، تامین آب برای تفریح باشد. برای بدست آوردن قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی می‌توانید سری به محصولات پاکاب فراز مهر بزنید.

گرچه که هنوز هم اسمز معکوس به عنوان بهترین روش در تهیه آب خالص در صنعت و خانه به شمار می آید. اما هزینه بالا، انرژی زیاد و همچنین حذف برخی مواد معدنی مورد نیاز بدن باعث شده است که استفاده از دستگاه اولترا فیلتراسیون بیش‌تر مورد توجه افراد قرار بگیرد. از اولترا فیلتراسیون می‎شود به صورت مستقل و همین‎طور به عنوان پیش تصفیه اسمز معکوس استفاده کرد.

اولترافیلتراسیون از جمله روش‎های حذف ترکیبات نامطلوب از آب می‎باشد که طی عملکرد آن ذرات معلق، انواع میکروارگانیسم‌ها، مواد کلوئیدی، اندوتوکسین ها و غیره جداسازی می‎گردد. مواد آلی با وزن مولکولی کم مانند یون‌های سدیم، کلیسم و …حذف نشده و تنها گونه هایی با وزن مولکولی بالا فیلتر می شوند.

اولترافیلتراسیون یک فناوری جداسازی فوق العاده برای پیش تصفیه اسمز معکوس، تولید آب آشامیدنی و احیای فاضلاب‏‌ها می‏‌باشد که  استانداردهای جهانی کیفیت آب را به طور قابل اعتمادی فراهم کرده ‎است.  

آشنایی با دستگاه های تصفیه آب آشامیدنی

تاثیر PH روی کیفیت آب آشامیدنی و لوله کشی خانه شما

آب آشامیدنی در بهترین حالت باید خالص، متعادل و مقطر بوده و PH آب آشامیدنی 7 باشد. اما در اکثر مواقع این‎طور نیست. با عبور آب از میان پوشش گیاهی، خاک و سنگ بستر، عناصر و موادی که در مسیر با آن روبه‌رو می‎شوند؛ را به خود جذب می‎کند. زمانی که PH آب آشامیدنی در جهت اسیدی یا بازی بیش از حد پیش برود؛ احتمالا شواهد فیزیکی آن را خواهید دید.

تاثیر PH پایین آب در خانه

باید بدانید برخلاف آب آشامیدنی مناسب ، آب اسیدی اغلب دارای فلزات سنگین همچون آهن، منگنز، سرب، روی و مس می‌باشد که برای سلامتی بسیار مضر است. آب اسیدی خورنده بوده و می‌تواند باعث آسیب زیادی در خانه شود. این آب‌های اسیدی در مسیر آب لوله کشی بسیار‌ی از لوله‌ها را می خورند و باعث نازک شدن آن‎ها می‎گردند تا زمانی که در اثر نازک شدگی، سوراخ شوند. در نهایت اسیدی بودن آب باعث می‎شود نوارهای فلزی شسته شده از لوله‌ها به خانه شما آورده شوند.

زمانی که جریان آب متوقف یا آب تبخیر شود؛ مواد رسوب کرده و لکه‎های سبز مایل به آبی یا زنگ زدگی روی لوله کشی، شیرآلات، زهکش‌ها، وان حمام و سینک باقی می‌گذارد. متاسفانه این مشکل در خانه‌هایی که دارای لول‎ه های فولادی گالوانیزه یا چدن و سطوح حساس هستند؛ چند برابر می‌شود. آب اسیدی ممکن است طعم فلزی هم داشته باشد.

تاثیر PH بالای آب در خانه

آب با سطح بالای PH اغلب دارای کلسیم بالایی است. این نوع آب، بارهای مواد معدنی و ناخالصی را حمل کرده و به طور مستمر آن‎ها را هنگام عبور از لوله کشی تخلیه می‎کند. آب با PH بالا باعث تجمع رسوب روی لوله‌ها و وسایل مصرف کننده می‎گردد و همین امر موجب می‎شود تا جریان آب به خانه و دستگاه‌ها محدود شود.

 آب سخت قلیایی امکان دارد مشکلات بزرگ‎تری را نیز برای لوله کشی خانه و وسایل مصرف کننده آب ایجاد کند. تشکیل رسوبات فلس‎دار سفید رنگ و همچنین مسدود شدن لوله‎ها از شایع ترین نشانه‎های آن می‎باشد. علاوه بر این، سطح بالای PH امکان دارد به آب طعم تلخی بدهد و صابون و مواد شوینده را سخت کند.

خطرات سلامتی مرتبط با PH آب

بدن انسان برای متعادل کردن سطح PH خود به خوبی عمل می‎کند. بنابراین وقتی آب کمی اسیدی می نوشید؛ در تماس با بزاق دهان و اسیدهای معده، می‎تواند اسیدیته خود را از دست دهد.

معده ما بسیار اسیدی بوده و مقدار PH آن 2 است. بنابراین آب کمی اسیدی روی PH معده تاثیری ندارد، یا بر سلامت کوتاه مدت شما تاثیر منفی نخواهد گذاشت. مصرف فلزات سنگین، اولین نگرانی در مورد “PH آب آشامیدنی” است. آب اسیدی به علت حل کردن مقداری مس و سرب خطوط لوله کشی در خود، این فلزات را وارد آب مصرفی شما می کند. توجه داشته باشید قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سطوح بالای مس اثرات جدی بر کبد و کلیه دارد. حتی قرار گرفتن برای مدت کوتاه نیز می تواند باعث حالت تهوع و استفراغ شود.

علاوه بر مس، میزان سرب نیز در آب اسیدی بالا بوده و می‎تواند تاثیر بدی در سلامتی انسان داشته باشد. سرب برای کودکان سمی‎تر است. زیرا همان‎طور که رشد می‎کنند آلاینده‏‌های فلزی را سریع‎تر به خود جذب می‏‌کنند.

در درجه بعدی آلاینده هایی همچون آهن، روی و منگنز نیز می‏‌توانند باعث تهوع، اسهال، گرفتگی معده، بیماری کلیوی، بیماری کبد و مشکلات سیستم عصبی شوند. اسیدیته بیش از حد بدن امکان دارد منجر به استرس اضافی بر اندام های داخلی شده و با کاهش تراکم استخوان نیز ارتباط دارد. در موارد شدید، ممکن است اسیدوز رخ دهد که منجر به مشکلاتی از قبیل سردرد و خستگی یا تنگی نفس و ضربان سریع قلب می‎گردد.

خطرات سلامتی مرتبط با PH آب

میزان PH بی‎ خطر برای آب آشامیدنی

مسئول نظارت بر کیفیت آب آشامیدنی عمومی در سراسر دنیا، معمولا آژانس‌ها و سازمان‌های حفاظت از محیط زیست هستند.

PH کیفیتی نیست که تحت نظر این سازمان‌ها قرار گیرد. زیرا برای تشخیص کیفیت آب عمومی و شهری به عنوان یک فعالیت علمی، نیاز به تجهیزات و وسایل خاص دارد. با این حال، این ارگان‌ها و دیگر ارگان‌ها توصیه می‌کنند که تامین کنندگان آب آشامیدنی شهری هستند؛ PH آب آشامیدنی را بین 6.5 تا 8.5 نگه می‎دارند.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter