تماس جهت مشاوره

۰۲۱-۴۴۰۹۳۶۷۶

شاخص tds چیست؟

کیفیت آب شرب از اهمیت بالایی برخوردار است. آب مناسب برای آشامیدن باید فاکتورهای زیادی داشته باشد. از جمله مهم‌ترین فاکتورها برای آب شرب مناسب میتوان به شاخص tds اشاره کرد. شاخص tds به معنا کل مواد جامد حل شده در آب است. درواقع این شاخص نشان دهنده املاح محلول در آب است. بررسی این شاخص برای بدست آوردن آب شرب با کیفیت اهمیت بسیاری دارد. عدم توجه به شاخص tds می‌تواند مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد کند. در ادامه به سوال شما در مورد tds چیست؟ پاسخ داده و به هدف از بررسی آن می‌پردازیم.

شاخص tds چیست؟
دستگاه آب شیرین کن صنعتی
برای اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه آب شیرین کن صنعتی کلیک کنید
پاکاب

منظور از بررسی tds چیست؟

پیش از پاسخ به سوال tds چیست؟ باید در مورد چگونگی ایجاد مواد معدنی در آب اطلاعات لازم را بدست آوریم. با بارش باران آب از سنگ‌ها و خاک و عبور کرده و مواد معدنی موجود در آن‌ها را با خود همراه می‌کند. برخی از این مواد معدنی در آب حل شده و برخی دیگر نیز از آن عبور می‌کند. مواد معدنی حل شده با غلظت‌های مختلفی در آب وجود دارند. این یک فرآیند کاملا طبیعی است که موجب ایجاد مزه طبیعی در آب می شود. مواد معدنی موجود در آب کمک بسیاری به بالا بردن PH آب می‌کند. ازجمله رایج‌ترین مواد معدنی موجود در آب میتوان به منیزیم، کلسیم و سدیم اشاره کرد.

میزان املاح موجود در آب در همه مناطق کشور یکسان نیست. به عنوان مثال برخی مناطق مانند زاهدان و سمنان دارای مواد معدنی بیشتری در آب هستند. به همین دلیل آب این مناطق به آب سخت معروف است. اطلاع از میزان سختی آب اهمیت بسیاری دارد. به همین دلیل استفاده از سیستم‌های آبی عاری از نمک انتخاب بسیار مناسبی برای محافظت تجهیزات است. اگر صاحب کارخانه‌ای باشید آب نقش بسیار مهمی را در تولید ایفا می‌کند. بنابراین باید از یک سختی‌گیر در کارخانه استفاده کنید. نصب سختی‌گیر می‌تواند هزینه‌های نگهداری تجهیزات را تا حد زیادی کاهش دهد. همچنین با استفاده از این وسیله عمر تجهیزات شما افزایش می‌یابد.

همه چیز درباره پرسش شاخص tds چیست؟

میزان مناسب برای tds آب

پس از اطلاع در مورد tds چیست؟ نوبت به آن رسیده است که درمورد میزان مناسب tds آب اطلاعات لازم را کسب کنیم. tds به مقدار مشخصی برای سلامت بدن مناسب است اما اگر میزان املاح موجود در آب از حد مجاز بگذرد، مشکلاتی را ایجاد می‌کند. به همین علت باید برای حذف آن اقدام کرد. با استفاده از دستگاه آب شیرین‌ کن صنعتی یا دستگاه تصفیه آب صنعتی میتوان نسبت به انجام این کار اقدام کرد.

اگر tds آب زیاد باشد، آب رنگ، طعم و بو نامطلوبی به خود می‌گیرد. البته این موضوع به این معنی نیست که آب هیچ املاحی نداشته باشد. وجود املاح در آب لازم بوده و سلامت ما را تضمین می‌کند. هرچه tds آب پایین‌تر باشد، انحلال‌پذیری آب افزایش می‌یابد. براساس تحقیقات سازمان بهداشت جهانی حداکثر مجاز tds 1000 است. البته استاندارد میزان املاح موجود در آب در هر منطقه متفاوت است. در بسیاری از استانداردها آبی با اندازه گیری tds بالای 500 خطرناک بوده و آشامیدن آن توصیه نمی‌شود.

میزان مناسب برای tds آب

دستگاه های مورد نیاز برای تصفیه املاح اضافی آب

ازآنجایی‌که پایین یا بالا بودن tds آب ممکن است مشکلات بسیار زیادی را برای شما و دستگاه‌های صنعتی ایجاد کند، استفاده از دستگاهی که بتوان tds آب را اندازه‌گیری کرد، اهمیت بسیاری دارد. این دستگاه‌ها بر اساس صنعتی یا خانگی بودن انواع متفاوتی دارد. به عنوان مثال برای مصرف‌کنندگان صنعتی استفاده از دستگاه tds سنج بسیار مناسب است. برای یک مجموعه صنعتی حفظ سلامت تجهیزات کارخانه و افزایش عمر تاسیسات بسیار حائز اهمیت است. بنابراین با از بین بردن سختی موقت آب اضافی میتوان عمر این دستگاه‌ها را افزایش داد. سختی موقت آب به دلیل وجود عناصری مانند منیزیم، کلسیم و پتاسیم در آب ایجاد می‌شود. بنابراین دستگاه سختی‌سنج یا tds می‌تواند نیاز شما را برطرف کند. برای انجام این کار باید دستگاه را وارد آب کرده و میزان tds آب را اندازه بگیرید.

دیگر دستگاه های مورد نیاز برای تصفیه املاح آب

از دیگر دستگاه‌هایی که می‌تواند ناخالصی‌های موجود در آب را جداسازی کند، میتوان به دستگاه اسمز معکوس صنعتی اشاره کرد. با استفاده از این دستگاه میتوان مواد جامد محلول را از درون مایعی مانند آب حذف کرد. این کار با استفاده از تحت فشار قرار دادن آب انجام می‌گیرد. عواملی مانند فشار آب ورودی، درجه حرارت، کیفیت فیلترها و نوع و مقدار مواد محلول می‌تواند بر عملکرد این دستگاه تاثیر بگذارد. لازم به ذکر است که کیفیت عملکرد موارد بالا در قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی تاثیر بسزایی دارد.

از دیگر دستگاه‌های مهم برای تصفیه آب میتوان به دستگاه اولترا فیلتراسیون اشاره کرد. در این دستگاه با استفاده از یک فرایند غشایی میتوان ذرات معلق، مواد کلوئیدی، ویروس‌ها و باکتری‌ها را از آب حذف کرد. نیروی محرک برای انجام این فرایند اختلاف فشار است. این دستگاه قادر است که آب را به بهترین شکل ممکن تصفیه کرده و مواد مضر و ذرات را از آن جدا کند. آشنایی با این دستگاه‌ها به شما در درک پاسخ tds چیست؟ کمک می‌کند.

دیگر دستگاه های مورد نیاز برای تصفیه املاح آب

سخن پایانی

آب به عنوان یکی از پرکاربردترین عناصر در زندگی ما شناخته می‌شود. بدون وجود آب صنایع بسیاری با مشکل روبرو می‌شوند. داشتن آب سالم بسیار اهمیت دارد. با استفاده از دستگاه‌هایی میتوان به سنجش شاخص tds پرداخت و ذرات موجود در آب را تصفیه کرد. توجه داشته باشید که بالا یا پایین بودن شاخص tds می‌تواند سلامت انسان‌ها و دستگاه‌های صنعتی را به خطر بیندازد. با سنجش شاخص tds آب می‌توانید عمر دستگاه‌های صنعتی را افزایش داده و از بسیاری هزینه‌ها جلوگیری کنید. قبل از اقدام به خرید هر یک از این دستگاه‌ها باید در مورد tds چیست؟ اطلاعات لازم را کسب کرده و با نحوه کارکرد هر یک از این دستگاه‌ها آشنا شوید.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter