تماس جهت مشاوره

۰۲۱-۴۴۰۹۳۶۷۶

مزایا و معایب کلر در آب آشامیدنی

روزانه آب زیادی در سراسر جهان مصرف می‌شود و در واقع با اطمینان باید گفت؛ آب همان چیزی است که برای بقای ما ضروری است. اما متاسفانه آب، حاوی عوامل بیماری‌زا نیز بوده که می‌توانند به ما آسیب برسانند. بنابراین روش‌های ضد عفونی مانند کلر در آب آشامیدنی وارد صحنه می‌شود و قرن‌هاست که برای تصفیه آب در سراسر جهان استفاده می‌شود. در واقع، ضدعفونی کردن منابع آب از طریق کلرزنی منجر بهینه شدن مصرف آب شده است. همچنین نقش بسیار زیادی در از بین بردن اپیدمی‌ های بیماری‌های منتقله از راه آب دارد. حتی با وجود اینکه کلر در آب آشامیدنی در برابر اکثر میکروب‌ها موثر است. برخی از آن‌ها در برابر اثرات آن مقاوم هستند. در ادامه مقاله با مزایای کلر در آب آشامیدنی بیش‌تر آشنا می‌شوید.

دستگاه تصفیه آب صنعتی
برای اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه تصفیه آب صنعتی کلیک کنید
پاکاب

قیمت دستگاه تصفیه اسمز معکوس

دستگاه آب شیرین کن صنعتی یا اسمز معکوس یک فرآیند تصفیه آب است که در آن با اعمال فشار مکانیکی، ناخالصی‌های آب جدا می‌شود. این غشاء از عبور آب آلوده، محلول‌های پاک کننده و مواد حل نشده جلوگیری می‌کند. آب تمیز به سمت محل استفاده فرستاده می‌شود و آلاینده‌ها به زهکش تخلیه می‌شوند. این فرآیند، همراه با پیش فیلتراسیون قادر است 90 تا 99.99 درصد ناخالصی‌های محلول موجود در آب را حذف کنند.

دستگاه اولترا فیلتراسیون (UF) دارای فیلترهای غشایی متنوعی هستند که در آن فشار هیدرواستاتیک حلال‌ها را به سمت غشای بسیار ریز فشار می‌دهد. آن‌ها ذرات معلق و جامدات بزرگ را مسدود می‌کنند؛ در حالی که آب و املاح با وزن مولکولی کم‌تر اجازه عبور از غشاء را دارند. در صنعت و تحقیقات از این فرآیند جداسازی برای خالص‌سازی و تغلیظ محلول‌های ماکرومولکولی (103 – 106 Da) استفاده می‌کنند که معمولا محلول‌های پروتئینی هستند. برای اطلاع از قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی می‌توانید از محصولات پاکاب فراز مهر دیدن کنید.

chlorine

کلر در آب میکروارگانیسم‌ها را غیر فعال می‌کند!

کلر در آب آشامیدنی، میکروارگانیسم را ضعیف می‌کند. برای زنده ماندن سلول، فرآیند تنفس سلولی و فعالیت DNA بسیار مهم است. اما با آسیب رساندن به غشای سلولی، کلر وارد سلول شده و این فرآیندها را مختل می‌کند. این منجر به غیرفعال شدن میکروب‌ها می‌شود. بنابراین کلرزنی آب پرکاربردترین روش برای کنترل میکروب آب برای مصارف آشامیدنی و برای پردازش فاضلاب است. کلر یک ماده ضد میکروبی مناسب برای هدف قرار دادن میکروارگانیسم‌ها است.

کلر آب را سالم نگه می‌دارد!

از فواید کلر زنی آب آشامیدنی می توان به از بین بردن چندین بیماری منتقله از طریق آب مانند تب حصبه، وبا، اسهال خونی و گاستروانتریت که سالانه هزاران نفر را می‌کشند، اشاره کرد. به همین دلیل آب آشامیدنی با مواد ضدعفونی کننده تصفیه می‌شود. کلرزنی، آب منابع آب آشامیدنی را ضد عفونی می‌کند. با این کار، آب عاری از عوامل بیماری زا می‌شود که می‌توان از آن برای آشامیدن و پخت و پز استفاده کرد.

در کنار مصارف شرب، از کلرزنی آب در منابع تفریحی استفاده می‌شود. این می‌تواند شامل استخرها و اسپا باشد. برای محافظت در برابر عفونت‌های پوستی ناشی از میکروب‌های موجود در آب، بسیار مفید است. کلر آب باعث می‌شود که استخر ضد عفونی شود تا افراد در معرض میکروب‌های مضر قرار نگیرند.

کلر آب را سالم نگه می‌دارد!

استفاده از کلر در آب آشامیدنی آسان است!

کلر در آب آشامیدنی یکی از ساده‌ترین راه‌های ضدعفونی است. به حدی که می‌توانید به سادگی آن را اعمال کرده و حتی آن را اندازه گیری و کنترل کنید. فرآیند نسبتا ساده کلرزنی آب، آن را به یک روش تصفیه آب محبوب تبدیل کرده است. در واقع کلر در آب آشامیدنی می‌تواند بسیاری از عوامل بیماری زا را به سرعت از بین ببرد. این امر آن را به گزینه‌ای ایده آل برای تصفیه آب در مواقع اضطراری تبدیل می‌کند.

معایب کلر در آب آشامیدنی

عیب عمده کلرزنی آب این است که محصولات جانبی ضد عفونی را تشکیل می‌دهد و در مقابل برخی از میکروب‌ها بی‌اثر است. در زیر چند تا از معایب کلر در آب آمده است.

کلر بوی مشخص و نامطلوب دارد

در حالی که کلرزنی آب استخر را ضد عفونی می‌کند؛ بوی مشخصی نیز ایجاد می‌کند. این بوی کلرامین است؛ ترکیبی از کلر ضدعفونی کننده و مواد آلی که شامل عرق، روغن و سلول‌های پوست شناگران می‌باشد. برخی از افراد ممکن است حساسیت به کلر داشته باشند و بوی آن ممکن است آن‌ها را مجبور کند به دنبال استخرهایی بگردند که با مواد شیمیایی غیر کلر درمان شده اند.

کلر زنی مو را خشک می‌کند

آب کلردار موجود در استخر، عوامل بیماری زا را از بین می‌برد. اما نقطه ضعف آن این است که می‌تواند موها را خشک کند. بدون شک، کلر به پیشگیری از بیماری‌های ناشی از آب کمک می‌کند. اما قرار گرفتن طولانی مدت و مکرر با آب کلر می‌تواند مو را ضعیف کند. هنگامی که مو خشک و ضعیف می‌شود؛ در نهایت منجر به شکستگی می‌شود. پوست سر را تحریک می‌کند و روغن‌های طبیعی تولید شده توسط بدن را از بین می‌برد. در حالی که روغن‌های طبیعی برای محافظت از مو ضروری هستند. از این رو، شناگران معمولی باید اقدامات متعددی را برای محافظت از موهای خود در برابر آب کلر انجام دهند.

کلر زنی مو را خشک می‌کند

کلر باعث تحریک پوست می‌شود

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آب کلر نیز برای پوست مضر است. منافذ پوست را باز می‌کند و چربی طبیعی پوست را از بین می‌برد. در نهایت پوست را خشک کرده و باعث تحریک و خارش می‌شود. این وضعیت برای افرادی که پوست حساس دارند؛ شدیدتر می‌شود. این به دلیل مقدار بیش از حد کلر است که منجر به بثورات پوستی می‌شود. لکه پوست قرمز و ملتهب می‌شود که با قرار گرفتن مداوم در معرض مواد شیمیایی می‌تواند به صورت بالقوه تبدیل به یک تاول شود.

کلر باعث ایجاد طعم بد در آب می‌شود

ضد عفونی کردن منبع آب از طریق تصفیه کلر برای اطمینان از ایمن بودن آن برای آشامیدن ضروری است. اما گاهی اوقات باعث ایجاد طعم ترش مانند در آب می‌شود. به خاطر داشته باشید که این دمای آب است که طعم کلر را بیش‌تر قابل توجه می‌کند. این به این دلیل است که آب سرد، کلر را برای مدت طولانی‌تری نگه می‌دارد. علاوه بر این، کلر موجود در آب می‌تواند با لاستیک یا پلاستیک واکنش نشان دهد و در نتیجه طعمی شبیه ضدعفونی کننده ایجاد کند. در حالی که کلرزنی آب ضروری است؛ اما مطمئنا دارای مجموعه‌ای از جنبه‌های منفی نیز است.

سخن پایانی

ساخت و نگهداری دستگاه تصفیه آب صنعتی در مدت زمان طولانی بسیار پرهزینه است. با این حال، پیشرفت‌های اخیر در اجزای تصفیه آب که شامل پیشرفت‌های غشایی اسمز معکوس (پس زدن زیاد، هزینه‌های انرژی کم) و دستگاه‌های بازیابی انرژی می‌شود؛ هزینه‌های مربوط به نیروگاه‌های نمک‌زدایی را بسیار کم‌تر کرده است. “کلر در آب آشامیدنی” ، بیش از هشتاد سال است که استفاده می‌شود و در این مقاله به چند تا از مهم‌ترین مزایا و معایب آن پرداختیم.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter